Prieskum: Slovenské firmy zatiaľ o nových zamestnancov veľký záujem nemajú

Zo vzorky približne 1000 oslovených firiem pôsobiacich na Slovensku zvažuje nábor nových zamestnancov len približne 23 percent.

17.04.2021 14:13
praca, zamestnanec, robotnik, stavba, Foto: ,
Slovenské firmy zatiaľ neplánujú veľké nábory zamestnancov.
debata

Firmy na Slovensku sa zatiaľ veľmi nechystajú prijímať nových zamestnancov. Zo vzorky približne 1000 firiem pôsobiacich na Slovensku zvažuje nábor nových zamestnancov len približne 23 %. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Elanor Slovakia, ktorá dodáva informačné systémy pre oblasť ľudských zdrojov.

„Je to najnižšia hodnota za ostatných 15 rokov. Firmy sú v dôsledku dopadov pandémie a nejasného ekonomického vývoja viac ako opatrné,“ poznamenal country manažér spoločnosti Ivan Zizič. Podľa prieskumu chce 15 % firiem v druhom polroku prepúšťať. „Zvyšných 63 % spoločností zatiaľ vyčkáva na výhľad ekonomiky a stav uvoľňovania opatrení v dôsledku pandémie. V prípade nepriaznivých výhľadov je predpoklad, že z tejto masy sa prikloní 10 až 25 % firiem k ďalšiemu prepúšťaniu,“ konštatoval.

Boris Kollár / Milan Krajniak / Čítajte viac Jaguar Land Rover vytvára napriek pandémii 900 nových pracovných miest, tvrdí Kollár

Jednou z hlavných tém prieskumu bol dopad pandémie nového koronavírusu a protipandemických opatrení na obsah a zodpovednosť pracovných pozícií vo firmách. „Najviac sa zmena dotkla sektoru IT a centier zdieľaných služieb, ako aj bankovníctva. Spomínané odvetvia prešli takouto zmenou až v 56 % v sektore IT a centier zdieľaných služieb a 64 % v bankovom sektore,“ spresňoval Zizič.

Bankovníctvo zrýchlilo digitalizáciu produktov a služieb, ako aj komunikáciu a z toho dôvodu z aktuálnej situácie čerpá výhody. „Ďalšími najviac dotknutými sektormi bol retail, kde až 33 % firiem prešlo zmenou obsahu a zodpovednosti pracovných pozícií, a následne stavebníctvo a výroba. Tam prešla zmenou každá štvrtá spoločnosť,“ vyčíslil odborník.

Koronakríza zmenila nazeranie firiem na typy benefitov pre zamestnancov a zvažovanie ich rozširovania. Benefitný program neplánuje rozširovať 92 % firiem. Firmy tiež prechádzajú z pravidelných odmien na odmeny výkonnostné. „Počet firiem, ktoré redukovali bonusové zložky mzdy, je 52 %. Zvyšných 48 % zatiaľ odmeňovanie ponechali,“ dodal Zizič.

pošta / poštárka / schránka / Čítajte viac Slovenská pošta zrušila už 756 pracovných miest, plánuje ukončiť aj prevádzku desiatok pobočiek

Podľa prieskumu situácia posilnila pozície HR manažérov vo firmách. „Len 27 % spoločností ešte stále nemá HR manažéra ako člena strategického rozhodovacieho orgánu vo firme. Naopak, viac ako dve tretiny, teda 73 % oslovených, tak už urobilo,“ uviedol Zizič. Posilnil sa aj trend zúženia organizačnej štruktúry a využívania rozhodovania a riadenia na úrovni funkčných celkov vo firmách. Približne 64 % spoločností sa snaží okresať manažérske štruktúry.

debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanosť #nábor zamestnancov #nové pracovné miesta #Elanor