Taký dopyt po IT pracovníkoch či pracovníčok, tu ešte nikdy nebol. Analýza pracovného portálu Profesia.sk potvrdzuje, že protipandemické opatrenia priniesli počas posledného roka vyšší dopyt po technológiách, čo urýchlilo nástup automatizácie. Výsledkom sú rekordné čísla pracovných ponúk v informačných technológiách, informuje Richterová.
Inzeráty pribúdajú
Pandémia sa podpísala nad počtom pracovných ponúk najviac v 2. štvrťroku 2020. „Pokles bol vtedy zaznamenaný takmer všade a výnimkou nebolo ani IT. Od tohto obdobia sa ale veľa zmenilo,“ hovorí Richterová.
Zamestnávatelia uverejnili na pracovnom portály za marec tohto roka 3513 pracovných inzerátov. Prvýkrát sa stalo, že počet ponúk v informačných technológiách presiahol hranicu 3-tisíc, dodáva Richterová. Počas prvého kvartálu 2021 zaznamenala Profesia vyše 9 100 pracovných ponúk. Ide o najvyššie číslo v 24-ročnej histórii pracovného portálu.
Hľadajú sa Java a Javascript programátory/ky
Počas prvých troch mesiacov tohto roka uverejňovali firmy najviac pracovných ponúk na programátorov/ky. „Najväčší dopyt je po špecialistoch či špecialistkách na programovacie jazyky Java, Javascript, C#, C++ či Python,“ hovorí Richterová.
Veľký dopyt je taktiež po softvérových inžinieroch/kách, IT konzultantov/kách, IT analytikoch/čkách či IT support špecialistoch/tiek. Naopak, uchádzači majú najväčší záujem o pozície IT produktových manažérov/ok, servisných technikov/čiek, IT projektových manažérov/ok, user experience expertov/tiek či špecialistov/tiek IT podpory.
Nedostatok IT špecialistov
Vyšší počet pracovných ponúk v informačných technológiách opäť prebúdza problém s nedostatkom špecialistov na Slovensku. „Kým vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku v IT zareagovalo v priemere 9 uchádzačov, dnes je to 5,5. Najväčší nedostatok vidíme najmä pri pozíciách programátorov,“ hovorí Richterová.
Príležitostiam na kariéru v informačných technológiách kraľujú naše dve najväčšie mestá. Inzeráty práce v Bratislavskom kraji tvorili v prvom kvartáli 2021 takmer 60% celej IT ponuky. V prípade Košíc išlo o takmer 16 percent.