0

Ak Nemecko neprijme viac migrantov, nebude tam mať kto pracovať

autor: 07.04.2021 14:01
praca, zamestnanec, robotnik, stavba,
Nedostatku ľudí dnes čelia viaceré odvetvia nemeckej ekonomiky. Autor: ,

Ak sa nemecké pravidlá odchodu do dôchodku nezmenia a prisťahovalectvo zostane nízke, podľa najhoršieho scenára do roku 2040 odíde do dôchodku 4,2 milióna kvalifikovaných pracovníkov, čo predstavuje 12 % pracovnej sily.

Nemecko bude v nasledujúcich desaťročiach čeliť rastúcemu nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Vyplýva to zo štúdie renomovaného hospodárskeho inštitútu (IW), ktorú zverejnil v stredu.

Podľa IW ak dôchodkový vek zostane rovnaký a nedôjde k zvýšeniu cieľovej imigrácie, nemecké podniky by mohli stratiť jedného z ôsmich kvalifikovaných zamestnancov, a to bez započítania vplyvu pandémie nového koronavírusu. Štúdia sa zamerala na to, čo sa stane s nemeckým trhom práce, keď tzv. babyboom generácia odíde do dôchodku.

Ak sa nemecké pravidlá odchodu do dôchodku nezmenia a prisťahovalectvo zostane nízke, podľa najhoršieho scenára do roku 2040 odíde do dôchodku 4,2 milióna kvalifikovaných pracovníkov, čo predstavuje 12 % pracovnej sily. Podľa pravdepodobnejšieho stredného scenára sa počet kvalifikovaných pracovníkov zníži o 3,1 milióna, teda o 8,8 %.

Ak sa však upravia imigračné pravidlá a posunie sa dôchodkový vek, počet kvalifikovaných pracovníkov vo veku od 20 do 69 rokov by sa v nasledujúcich rokoch mohol udržať takmer stabilný, uvádza sa v štúdii.

Nemecké hospodárstvo by sa malo napriek tomu pripraviť na štrukturálne zmeny, pretože čoraz viac ľudí uprednostňuje akademické vzdelanie pred odborným výcvikom. To bude mať v budúcnosti za následok odlišné zloženie kvalifikovanej pracovnej sily, uviedli vedci z IW.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #Nemecko #migranti #dôchodkový vek