Ak Nemecko neprijme viac migrantov, nebude tam mať kto pracovať

Ak sa nemecké pravidlá odchodu do dôchodku nezmenia a prisťahovalectvo zostane nízke, podľa najhoršieho scenára do roku 2040 odíde do dôchodku 4,2 milióna kvalifikovaných pracovníkov, čo predstavuje 12 % pracovnej sily.

07.04.2021 14:01
praca, zamestnanec, robotnik, stavba, Foto: ,
Nedostatku ľudí dnes čelia viaceré odvetvia nemeckej ekonomiky.
debata (33)

Nemecko bude v nasledujúcich desaťročiach čeliť rastúcemu nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Vyplýva to zo štúdie renomovaného hospodárskeho inštitútu (IW), ktorú zverejnil v stredu.

Podľa IW ak dôchodkový vek zostane rovnaký a nedôjde k zvýšeniu cieľovej imigrácie, nemecké podniky by mohli stratiť jedného z ôsmich kvalifikovaných zamestnancov, a to bez započítania vplyvu pandémie nového koronavírusu. Štúdia sa zamerala na to, čo sa stane s nemeckým trhom práce, keď tzv. babyboom generácia odíde do dôchodku.

Ak sa nemecké pravidlá odchodu do dôchodku nezmenia a prisťahovalectvo zostane nízke, podľa najhoršieho scenára do roku 2040 odíde do dôchodku 4,2 milióna kvalifikovaných pracovníkov, čo predstavuje 12 % pracovnej sily. Podľa pravdepodobnejšieho stredného scenára sa počet kvalifikovaných pracovníkov zníži o 3,1 milióna, teda o 8,8 %.

Ak sa však upravia imigračné pravidlá a posunie sa dôchodkový vek, počet kvalifikovaných pracovníkov vo veku od 20 do 69 rokov by sa v nasledujúcich rokoch mohol udržať takmer stabilný, uvádza sa v štúdii.

Nemecké hospodárstvo by sa malo napriek tomu pripraviť na štrukturálne zmeny, pretože čoraz viac ľudí uprednostňuje akademické vzdelanie pred odborným výcvikom. To bude mať v budúcnosti za následok odlišné zloženie kvalifikovanej pracovnej sily, uviedli vedci z IW.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #dôchodkový vek #migranti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy