0

Rezort investícií zverejnil manuál s najčastejšími chybami pri žiadostiach o eurofondy

autor: , 06.04.2021 14:30

Skúsenosť ukazuje, že v žiadostiach o nenávratný finančný príspevok z európskych štrukturálnych a investičných fondov sa opakujú zväčša stále tie isté chyby. Ministerstvo investícií preto na stránke operačného programu IROP zverejnilo špeciálny materiál, ktorý pomôže predísť zbytočným komplikáciám v prideľovaní podpory z eurofondov.

„Sľúbili sme, že upraceme v eurofondoch a robíme to krok za krokom. Naším cieľom je, aby žiadosti o eurofondy neboli byrokratickým strašiakom. Preto žiadateľov teraz vopred upozorňujeme na najčastejšie chyby, aby sme im predišli a celý proces bol rýchlejší a efektívny,“ povedala vicepremiérka Veronika Remišová.

Žiadatelia robia pravidelne chyby napríklad v tom, že nesprávne zaradia projekt podľa jeho významu pre región. Často sa tiež stáva, že neuvedú, akým spôsobom zaistia bezbariérovosť stavebných objektov. V ďalších prípadoch zasa nepopíšu všetky aktivity projektu, alebo neuvedú plánované verejné obstarávania a ich druh.

Viaceré chyby sa opakujú aj v povinných prílohách. Ide napríklad o nesprávne predloženú analýzu pri investičných projektoch, kde celkové oprávnené výdavky sú vyššie ako 1 milión eur.

Pri podmienke vysporiadaných majetkovo-právnych vzťahov veľakrát chýba rozhodnutie stavebného úradu či projektová dokumentácia. Medzi časté chyby patria tiež neúplné informácie o dopadoch na životné prostredie alebo nedostatočne zdokumentované výdavky.

„Regionálny program IROP mal v minulosti mnoho vážnych problémov. Akonáhle prešiel od 1. októbra 2020 pod naše ministerstvo, zaviedli sme v ňom krízové riadenie a prijali vyše 40 opatrení pre ľahšie, rýchlejšie a transparentné čerpanie. V snahe čo najviac zjednodušiť celý proces rušíme zbytočnú byrokraciu. Teraz žiadateľom vychádzame v ústrety tým, že im pomáhame vyvarovať sa najčastejších chýb. Prostriedky z IROP treba čo najrýchlejšie nasmerovať na projekty, ktoré ľuďom zlepšia život a do regiónov zároveň prinesú prácu a investície,“ dodala ministerka Remišová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #eurofondy #Veronika Remišová