Poslanec Linhart chce, aby sa preverili postupy pri udeľovaní Značky kvality SK

Poslanec chce požiadať NKÚ nielen o kontrolu postupu pri udeľovaní Značky kvality SK v minulosti za predchádzajúce volebné obdobie, ale tiež postupu súčasných úradníkov agrorezortu.

01.04.2021 17:32
patrick linhart Foto: ,
Poslanec za hnutie Sme rodina Patrick Linhart tvrdí, že využitie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na propagáciu slovenských výrobkov je, respektíve bolo, prinajmenšom netransparentné.
debata (10)

Poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) požiada o hĺbkovú kontrolu Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v súvislosti so Značkou kvality SK. Uviedol to vo štvrtok na brífingu v Národnej rade (NR) SR. Kritizoval, že z poslaneckého prieskumu vyplynulo mnoho nejasností, na ktoré Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR nedostatočne reflektovalo.

Osobne bude žiadať NKÚ nielen o kontrolu postupu pri udeľovaní Značky kvality SK v minulosti za predchádzajúce volebné obdobie, ale tiež postupu súčasných úradníkov agrorezortu. „Po vykonaní poslaneckého prieskumu vzniklo množstvo otázok a nejasností, na ktoré ministerstvo nedostatočne reflektovalo, čo vzbudzuje dojem netransparentnosti týkajúci sa využitia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na propagáciu slovenských výrobkov, ako aj samostatného procesu udeľovania značky kvality slovenským výrobcom potravín,“ vyhlásil Linhart.

Zároveň poukázal na údajné informácie o poverenom generálnom riaditeľovi sekcie potravinárstva a obchodu MPRV Jaroslavovi Remžovi. „Dostal som informácie týkajúce sa údajného korupčného správania riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu pána Remžu, spojeného v kauze Dobytkár,“ poznamenal Linhart s tým, že informácie odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Informoval o tom aj ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽANO) na štvrtkovom výbore pre pôdohospodárstvo v parlamente.

Agrorezort reagoval s tým, že takéto indície a podozrenia doposiaľ nedostal a považuje ich za nepreverené obvinenia. Remža má naďalej dôveru ministra Mičovského, ktorý oceňuje jeho vysoko odbornú a manažérsku prácu, ktorú na sekcii vykonáva. „Na sekciu potravinárstva a obchodu priniesol skúsenosti, systém, odbornosť a tvorivú činnosť. Bohužiaľ, musíme zo skúseností konštatovať, že mnohí, ktorí v argumentácii tzv. Potravinového semaforu majú iný názor ako poslanec Linhart, hoci odborne podložený, sú ním označovaní za ‚nepriateľa‘, ‚lobistu‘, ‚otravinára‘ a útočí na nich trestnými oznámeniami,“ upozornilo MPRV.

Rezort súčasne uviedol, že nespochybňuje povinnosť kohokoľvek, kto disponuje informáciami tohto druhu, aby ich oznámil orgánom činným v trestnom konaní. „Naopak, opodstatnené podnety vítame. Bude v rukách orgánov činných v trestnom konaní, aby sa podozreniami zaoberali. MPRV bude, samozrejme, vždy plne súčinné,“ zdôraznilo ministerstvo v stanovisku.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #NKÚ #ministerstvo pôdohospodárstva #značka kvality SK #Patrick Linhart