0

Zablokovanie Suezského prieplavu vyjde draho najmä zaisťovne

autor: 01.04.2021 13:24
ever given
Jedna z najväčších kontajnerových lodí na svete Ever Given smerujúca z Číny do Rotterdamu sa po takmer týždni blokády Suezu opäť vydala na cestu. Autor:

Jedným z dôsledkov nehody v Suezskom prieplave bude zrejme zvýšenie poistných sadzieb v námornej doprave.

Zablokovanie Suezského prieplavu na takmer jeden týždeň pravdepodobne spôsobí, že zaisťovne budú čeliť veľkým nárokom na poistné udalosti. To zrejme zvýši tlak na sadzby v oblasti námornej dopravy. Vyhlásil to James Vickers, predseda predstavenstva zaisťovne Willis Re International.

Tento týždeň sa začalo formálne vyšetrovanie incidentu v Suezskom prieplave, kde obrovská kontajnerová loď Ever Given narazila na plytčinu a takmer na týždeň zastavila dopravu cez túto dôležitú vodnú tepnu.

Incident a jeho vplyv na stovky lodí, ktoré teraz meškajú s dodávkami, môže spôsobiť „veľkú stratu“ poisťovni Lloyd's of London, pripustil to jej predseda Bruce Carnegie-Brown. Agentúra Fitch Ratings uviedla, že globálni zaisťovatelia budú pravdepodobne čeliť pohľadávkam za stovky miliónov eur.

Aj podľa Vickersa straty zo zaistenia „nebudú malé". Zablokovanie Suezského prieplavu bolo ďalším z rastúceho počtu katastrof spôsobených človekom, ktoré viedli k stratám zo zaistenia, a budú zrejme na vrchole zoznamu katastrof za uplynulý rok, skonštatoval.

Zaisťovne pomáhajú poisťovniam kryť nároky na významné udalosti, ako sú napríklad hurikány, výmenou za časť poistného. Zaisťovne zvyčajne zvyšujú sadzby po tom, ako zaznamenajú veľké straty.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #zaisťovňa #suezský prieplav #nehoda v Suezskom prieplave #námorná doprava