Poslanci by sa mali opäť zísť v utorok. Prerokovať majú klimatickú petíciu aj formy odkladu daňového priznania

Poslanci Národnej rady (NR) SR by sa mali zísť opäť v utorok (30. 1.), pokračovať by mali v prerušenom rokovaní. Na programe 25. schôdze majú ešte niekoľko neprerokovaných bodov, medzi nimi aj dva vládne návrhy súvisiace s pandémiou nového koronavírusu, o ktorých rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

28.03.2021 10:05
NR SR: Rokovanie parlament Foto: ,
Atmosféra v pléne počas rokovania 23. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 26. január 2021
debata

Schôdzu v uplynulom týždni prerušil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Odôvodnil to vládnou krízou, aby sa „cirkus z vlády nepresunul do parlamentu“. Chce, aby zákony prechádzali kontinuálne, nemuseli prepadávať body a presúvať poradie návrhov.

Poslanci by mali pokračovať v zmysle programu diskusiou ku klimatickej petícii, prihlásených je ešte niekoľko rečníkov. O uznesení k nej by malo plénum aj rozhodnúť. Petíciu Za klímu, za budúcnosť spustila iniciatíva Klíma ťa potrebuje koncom septembra minulého roka. Žiada v nej o vyhlásenie klimatickej núdze s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040. Tiež chce, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán jej dosiahnutia, a žiada ju o podporu najvyššieho sprísnenia klimatických cieľov EÚ.

V zrýchlenom režime rokujú poslanci o novele zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti. Umožniť má posielanie žiadosti o odklad daňového priznania aj elektronicky e-mailom či predĺžiť uplatňovanie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na respirátory triedy FFP2 a FFP3 do 30. júna. Nastavuje dopredaj cigariet, ktoré boli zdanené sadzbou spotrebnej dane platnou do 31. januára, až do vypredania zásob.

Rovnako v zrýchlenom režime by mali rozhodnúť o balíku noviel v oblasti zdravotníctva súvisiacich s druhou vlnou pandémie. Umožniť sa má príbuzným zdravotníkov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 po nakazení sa v práci, dostať od štátu odškodné. Pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, u ktorých po prekonaní pretrvávajú respiračné, nervovo-svalové alebo pohybové ťažkosti, by sa mohla uhrádzať liečba v kúpeľoch. Legislatíva sa zaoberá i použitím nosových rýchlotestov určených na profesionálne použitie aj nezaškolenými osobami.

Odklad rokovania sa dotkol aj schémy pomoci pre oblasť cestnej dopravy, ktorej cieľom je zmierniť dôsledky koronakrízy na tento sektor. Poslanci už pritom schválili pre tento návrh zákona skrátené legislatívne konanie.

Na programe majú zákonodarcovia aj niekoľko poslaneckých návrhov. Definitívne by mali rozhodnúť napríklad o novele zákona o hlavnom meste, podľa ktorej by Bratislava a jej mestské časti mohli zmluvne spolupracovať pri odťahovaní vozidiel. Poveriť by tým mohli aj firmu, ktorú založilo hlavné mesto či niektorá z mestských častí. Vylúčiť sa tak má možnosť, aby sa na odťahovaní vozidiel, ktoré je vnímané ako výkon verejnej moci, podieľali súkromné subjekty.

Plénum čaká aj voľba člena Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) a dvoch členov Dozornej rady ÚPN, ako aj voľba členov Rady RTVS.

debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #daňové priznanie #klíma ťa potrebuje #Hrdinovia klímy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy