Brusel odobril rozšírenie pomoci. Podniky môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci ++

Dočkali sa. Firmy už môžu žiadať o príspevky až do plnej výšky celkovej ceny práce cez takzvanú Prvú pomoc ++. „Európska komisia schválila dodatok k schéme štátnej pomoci na podporu udržania zamestnanosti, ktorý nám umožňuje navýšiť príspevky pre zamestnávateľov až do 100 percent celkovej ceny práce,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Eva Rovenská.

, 24.03.2021 09:48
debata (5)

Rozšírenie opatrenia ohlásil ešte začiatkom februára bývalý minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Čakalo sa na rozhodnutie Bruselu. Išlo totiž o rozsiahlu zmenu schémy štátnej pomoci – Európska komisia ju v spolupráci s Protimonopolným úradom posudzovali od polovice februára, vysvetlila Rovenská. „Maximálna výška príspevku na jedného zamestnanca zostáva na úrovni 1 100 eur,“ dodala.

Žiadosti sú otvorené

Zamestnávatelia a SZČO, ktorí sú zamestnávateľmi, už môžu žiadať o príspevky za mesiac február z opatrení 1 a 3 A/B elektronicky. A to cez stránku Pomahameludom.sk. Žiadosti a výkazy môžu posielať do 30. apríla.

V rámci opatrenia ministerstvo práce zvyšuje a predlžuje finančnú pomoc na ochranu pracovných miest – a to do 30. júna. „Aby sme zrýchlili a zjednodušili administratívu, nemusia súčasní prijímatelia pomoci podpisovať nové dodatky k dohode. Stačí, ak vo výkaze za mesiac február vyjadria súhlas so zmenou zmluvných podmienok,“ vysvetľuje Rovenská.

Pomoc by mala byť i rýchlejšia. Na úrady práce by malo pribudnúť 129 nových zamestnancov. Pričom od 1. marca posilnilo tímy úradov 74 kolegov. „Plynule prijímame ďalších, najviac posilňujeme úrad práce v Bratislave, a to až o 14 pracovníkov,“ hovorí Rovenská.

Podmienky pre príspevok 100 % celkovej ceny práce

  • O príspevok vo výške 100 % celkovej ceny práce si môžu žiadať tí zamestnávatelia, ktorí neboli k 31. 12. 2019 podnikom v ťažkostiach. Taktiež platí, že súčet poskytnutej pomoci za mesiace február 2021 a nasledujúce nesmie prekročiť limit 1,8 milióna eur.
  • Do limitu sa nezapočítavajú už poskytnuté príspevky v rámci Prvej pomoci a Prvej pomoci +. Limity sú súčasťou podmienok schválených Európskou komisiou.
  • V prípade, že žiadateľ prekročil stanovený limit alebo patril k 31. 12. 2019 do skupiny podnikov v ťažkostiach naďalej môže pokračovať v poberaní príspevku vo výške 80 % celkovej ceny práce tak, ako doteraz.
  • O príspevok môžu zamestnávatelia žiadať na zamestnancov, ktorí nastúpili do zamestnania najneskôr k 1. 2. 2021.
  • O príspevky sa môžu uchádzať aj subjekty, ktoré vznikli a začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. 2. 2021.
  • Ak sa zamestnávateľ rozhodne žiadať o príspevok na mzdy všetkých zamestnancov v závislosti od poklesu tržieb podľa opatrenia 3B, po novom môže dostať od 330 eur do 870 eur na jedného zamestnanca.

Opatrenia č. 2, 4A a 4B

  • Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny prijímajú aj žiadosti o príspevky „Prvej pomoci“ za mesiac február aj pre opatrenia 2, 4A a 4B. Záujemcovia môžu zasielať svoje žiadosti a výkazy e-mailom na adresu príslušného úradu práce do 30. apríla 2021.
  • Na udržanie pracovných miest sme vyplatili už 1 193 896 099 eur a podporili celkovo 3 455 138 mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO.

ZDROJ: MPSVaR

Veľká zmena, dlhšie schvaľovanie

Európska komisia schválila dodatok k schéme štátnej pomoci 22. marca. „Komisia dospela k záveru, že zmenený systém zostáva v súlade s článkom 107 ods. 3 písm. B) ZFEÚ a podmienkami stanovenými v dočasnom rámci. Je nevyhnutný, vhodný a primeraný na odstránenie vážneho narušenia hospodárstva členského štátu,“ potvrdila hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludvíková. Komisia schválila pôvodnú schému 21. apríla 2020 a jej prvú zmenu a doplnenie 25. novembra 2020.

Na poskytovanie štátnej pomoci podľa dočasného rámca, musí členský štát požiadať o schválenie Európsku komisiu, potvrdila i hovorkyňa Protimonopolného úradu (PMÚ) Adriana Oľšavská. „Dodatok č. 2 k Schéme štátnej pomoci pre dočasnú pomoc na podporu udržania zamestnanosti a podporu samostatne zárobkovo činných osôb v období situácie spôsobenej nákazou COVID-19 v znení dodatku č. 1 nadobúda platnosť a účinnosť dňom jeho schválenia Európskou komisiou,“ povedala. Následne ju môže Slovensko začať poskytovať.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Brusel #Milan Krajniak #Prvá pomoc +++
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy