Remišová: V štátnom IT sme ušetrili milióny

Za jeden z hlavných úspechov na ministerstve investícií označila novelu zákona proti byrokracii a za najväčšiu výzvu, ktorá pred ňou po nástupe do úradu stála, považuje upratovanie v štátnom IT.

21.03.2021 10:27
veronika remišová Foto: ,
Ministerka pre investície a regionálny rozvoj SR a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) hodnotí svoj prvý rok vo funkcii.
debata (9)

Štátne IT sa mení zásadne k lepšiemu. Rok po parlamentných voľbách vicepremiérka Veronika Remišová zhrnula kľúčové kroky, ktoré sa jej podarilo spraviť na čele Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Medzi najdôležitejšie úspechy pri reforme štátneho IT považuje spretrhanie nefunkčných schém, zrušenie nevýhodných zmlúv a projektov, transparentné obsadzovanie vedúcich funkcií ako aj boj proti byrokracii.

Boj proti byrokracii

Za jeden z hlavných úspechov z dielne svojho rezortu označila novelu zákona proti byrokracii. „Ľudom zásadným spôsobom uľahčíme vybavovačky na úradoch. Rušíme výpisy a potvrdenia v 19 oblastiach, čo ročne predstavuje 4 milióny papierových dokumentov a občania a podnikatelia vďaka tomu ušetria až 40 miliónov eur,“ uviedla podpredsedníč­ka vlády.

Za najväčšiu výzvu, ktorá pred ňou po nástupe do úradu stála, považuje upratovanie v štátnom IT. „Bývalá vláda investovala do informatizácie štátu miliardu eur a ročne sa na štátne IT systémy vynakladalo 500 až 700 miliónov eur. Lenže služby, ktoré za to štát a občania dostávali, tomu ani zďaleka nezodpovedali. Čo si budeme klamať, vieme v akom stave je napríklad ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk a ďalšie systémy. V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali, že štátne IT systémy budeme tvoriť s dôrazom na hodnotu za peniaze,“ povedala. Jedným z prvých krokov po jej nástupe do funkcie bol preto veľký audit štátnych IT projektov.

„Päťdesiatosem veľkých národných IT projektov sme podrobili detailnému hodnoteniu, viaceré z nich sme úplne zrušili, iné okresali či pozmenili a výsledkom sú desiatky miliónov ušetrených eur. Ďalej pokračujeme v pretrhávaní starých nefunkčných väzieb a nevýhodných schém s niektorými externými firmami a robíme všetko preto, aby štát mal kľúčovú IT infraštruktúru a systémy plne v rukách. Rozpletáme klbko vzťahov a postupne preberáme kontrolu nad tým, za čo platíme,“ zdôraznila.

Podľa Remišovej bolo potrebné od začiatku hasiť viaceré problémy, ako bol napríklad portál Slovensko.sk, ktorý bol na hranici svojich kapacitných možností. „Riešiť sme museli okamžite tiež dlhodobo zanedbávaný stav bezpečnosti štátnych systémov a kritickej infraštruktúry. Moji predchodcovia ignorovali závažné bezpečnostné pochybenia, na ktoré opakovane upozorňoval Národný bezpečnostný úrad.“

Upratovanie v štátnom IT

Ministerstvo informatizácie má ambíciu napĺňať úlohu garanta štátneho IT a v tomto smere pomáhať ostatným rezortom. Dobrým príkladom je spolupráca MIRRI a ministerstva zdravotníctva na novom systéme registrácie pre očkovanie – Čakáreň, alebo digitálny Covid automat, ktorý pripravila štátna akciová spoločnosť Slovensko IT.

Úspechy sa podarilo dosiahnuť tiež v oblasti digitálnej agendy. „Založili sme superpočítačové centrum, podporili sme vznik inovačných centier, ktoré budú pomáhať malým a stredným podnikom v oblasti inovácií a digitalizácie, založili sme Stálu komisiu pre etiku a reguláciu umelej inteligencie, čo je oblasť, ktorá zásadným spôsobom ovplyvní nielen biznis, ale aj chod celej spoločnosti,“ vymenovala ministerka Remišová.

Dôležitou súčasťou príprav na zmeny, ktoré prináša digitalizácia spoločnosti, je Národný plán širokopásmového pripojenia, ktorý schválila vláda. Do roku 2030 majú mať podľa tohto plánu všetky domácnosti prístup k ultra rýchlemu internetu.

Za rok od nástupu novej vlády sa podľa ministerky informatizácie podarilo rozbehnúť dôležité zmeny a reformy, o ktoré predchádzajúce vlády nemali záujem, alebo na ne nemali odvahu. „Mojím cieľom je, aby vďaka opatreniam v štátnom IT občania dostávali kvalitné digitálne služby hodné Slovenska 21. storočia. Vzhľadom na nastavenia z minulosti to nebude jednoduché, ale odpočet za prvých 12 mesiacov vlády ukazuje, že reformu štátneho IT myslíme vážne,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Kľúčové aktivity MIRRI SR v oblasti informatizácie

 • Boj proti byrokracii – novela zákona prináša najväčšiu vlnu rušenia nepotrených výpisov a potvrdení v histórii
 • Zrušenie nezmyselných a predražených IT projektov – štát ušetril desiatky miliónov eur
 • Zlacnenie prevádzky portálu Slovensko.sk – o 100-tisíc eur mesačne plus prísnejšie podmienky
 • Riešenie alarmujúceho a dlhodobo zanedbávaného stavu bezpečnosti štátnych IT systémov a Slovensko.sk – bývalá vláda roky ignorovala zistenia NBÚ
 • Koordinácia boja proti kyber hrozbám – spoločný tím NASES a vládnej jednotky CSIRT
 • Príspevok v boji proti COVID-19 – systém registrácie na očkovanie Čakáreň, digitálny Covid automat
 • Národný plán širokopásmového pripojenia – do roku 2030 majú mať všetky domácnosti prístup k ultra rýchlemu internetu
 • Zavedenie 5 princípov pre dobré spravovanie IT v štáte – už žiadne nevýhodné zmluvy v neprospech štátu, nové pravidlá pre transparentné IT nákupy, posilnená rola štátu
 • Vznik superpočítačového centra – podpora projektov a investícií v oblasti vysokovýkonných výpočtov, rozvoj praktických skúseností výskumníkov aj malých a stredných podnikov v oblasti superpočítačov
 • Budovanie Európskych centier digitálnych inovácií – pomoc malým a stredným podnikom pri využívaní digitálnych technológií
 • Založenie Stálej komisie pre etiku a reguláciu umelej inteligencie – skúma riziká spojené s vývojom a využívaním technológií umelej inteligencie

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Veronika Remišová #Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie #štátne IT