Pandémia vytlačila z miest Airbnb. Vďaka tomu klesli ceny dlhodobých prenájmov

O negatívnom vplyve pandémie ochorenia COVID-19 sa napísalo už veľa. Ale má aj jeden pozitívny efekt. Podarilo sa jej totiž dosiahnuť niečo, o čo sa donedávna bez úspechu pokúšali mnohí starostovia miest v celej Európe - výrazne znížiť v centrách počet bytov určených na krátkodobý prenájom cez platformu Airbnb a ďalšie. To pomohlo zredukovať ceny dlhodobých prenájmov miestami až o 15 percent.

13.03.2021 14:16
debata (3)

Európske mestá vítajú turistov, ale zároveň popularita ubytovania v súkromných bytoch namiesto v hoteloch viedla k prudkému nárastu cien nehnuteľností aj dlhodobých prenájmov. Výsledkom bolo, že turisti vytlačili z historických štvrtí domácich obyvateľov a premenili ich na „mestá duchov“. Údaje firiem, ktoré spravujú nehnuteľnosti, ukázali, že v mestách, ako sú Lisabon, Barcelona, Praha či Benátky, niektorí hostitelia po kolapse cestovného ruchu v dôsledku pandémie nahradili dovolenkárov strednodobými až dlhodobými nájomníkmi.

Prípadne sa do bytov sami nasťahovali alebo ich predali. A zároveň údaje analytickej spoločnosti AirDNA odhalili, že počet rezervácií cez Airbnb na minimálne jednu noc v 50 najväčších európskych mestách sa v roku 2020 medziročne znížil o 21,9 percenta. Kým niektorí hostitelia v európskych destináciách plánujú návrat k prenájmom cez Airbnb po tom, ako sa turisti vrátia, iní nadobro odišli z tohto trhu. Vanessa Rola z Lisabonu tiež končí. Prenájom ubytovania turistom jej pomáhal platiť účty za byt vo štvrti Graca.

Ďalší rok bez jasnej vidiny konca pandémie už byt bez turistov neutiahne a momentálne je v procese ukončovania nájomnej zmluvy. V Benátkach, kde údaje AirDNA ukázali medziročný pokles rezervácií cez Airbnb a konkurenčnú spoločnosť Vrbo v januári dohromady o 67 percent, aktivisti naliehajú na vládu, aby využila príležitosť a pomohla miestnym obyvateľom získať bývanie za dostupné ceny. Napríklad obmedzením počtu dní na prenájom alebo konverziou prázdnych priestorov na nízkonákladové bývanie.

„Pred pandémiou bol prenájom bytu v Benátkach pre normálnych ľudí takmer nemožný,“ uviedol Marco Gasparinetti zo skupiny Gruppo 25 Aprile. Mesto s počtom iba 60-tisíc obyvateľov za normálnych okolností navštívi ročne 20 miliónov turistov. Európski starostovia sa roky bránia zvyšovaniu počtu bytov na prenájom turistom v centrách miest. Chýbajú im štatistiky aj nástroje na presadzovanie obmedzení.

Spoločnosti Airbnb, Expedia, Tripadvisor a Booking.com sa minulý rok v marci dohodli na deľbe údajov so štatistickým úradom Európskej únie o počte rezervovaných nocí a hostí. Údaje za rok 2020 očakáva Eurostat v druhej polovici roka. Vlani v septembri 22 starostov napísalo eurokomisárke Margrethe Vestagerovej list so žiadosťou o rozšírenie deľby údajov aj na miestne samosprávy, aby mohli „zabezpečiť životaschopnosť štvrtí“.

„S očakávaným návratom cestovného ruchu sa musíme usilovať o jeho udržateľnosť, musíme vytvoriť model, ktorý nebude brániť cestovnému ruchu, ale bude mať obmedzenia, ktoré zabezpečia, že mesto je možné nielen navštevovať, ale v ňom aj žiť a pracovať,“ vyhlásil Ricardo Valente, člen radnice v portugalskom Porte, ktorý je jedným zo signatárov listu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #prenájom #nájom #Airbnb