Ženy zarobia o stovky eur menej ako muži. Je za tým i výber povolania

Medzi ženami a mužmi sú na Slovensku výrazné mzdové rozdiely aj na rovnakých pozíciách. V roku 2020 zarábali manažérky reklamačného oddelenia v priemere 1439 eur v hrubom. Muži na tejto pozícii zarobili oproti ženám o vyše tretinu viac.

08.03.2021 09:10
práca, kancelária, papiere, rúško Foto:
Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien na rovnakých pozícia dosahujú až jednu tretinu výšky platu.
debata (1)

Aký je rozdiel medzi pracujúcim Slovákom a Slovenkou? Štatistiky hovoria, že ide najmä o plat. Spoločná analýza portálov Platy.sk a Profesia.sk odhaľuje, čo všetko prináša mzdové rozdiely a kde sú najväčšie.

Celkový priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1230 eur v hrubom. Koľko zarobí muž? Podľa Platy.sk o takmer štvrtinu viac. Analýza mzdového portálu a Profesia.sk rieši rozdiely medzi mužmi a ženami na trhu práce.

Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Foto: Platy.sk
Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami.

Za mzdovou nerovnomernosťou je hneď niekoľko príčin. Jednou z nich sú aj iné pracovné preferencie. Na Slovensku máme odvetvia, v ktorých vidíme prevahu jedného pohlavia. Pri ženách sú to sektory ako zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, administratíva či ekonomika, financie a účtovníctvo.

Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Foto: Platy.sk
Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami.

Naopak, keď sa pozrieme, v ktorých odvetviach vidíme na portáli Profesia.sk reakcie od mužov, dominujú telekomunikácie, elektrotechnika a energetika a strojárstvo.

Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Foto: Platy.sk
Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami.

Na Slovensku dlhodobo platí, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy v priemere nižšie. Túto skutočnosť potvrdzujú aj údaje z portálu Platy.sk, na ktorom si zamestnanci porovnávajú svoj plat, aby zistili, či zarábajú adekvátne.

Na pozíciách, ktoré vyplnili iba muži sú vyššie priemerné platy ako pri profesiách, ktoré označovali za svoje zamestnanie iba ženy.

Zdravotníctvo a sociálna práca, školstvo ale aj ďalšie odvetvia, kde možno pozorovať dominanciu žien, nie sú všade ohodnotené podpriemerne. Tieto sektory majú v mnohých krajinách Európy lepšie spoločenské a mzdové zaradenie, ako je tomu u nás na Slovensku.

Čo ďalšie ovplyvňuje platové rozdiely?

„Na Slovensku prevláda u nežnejšieho pohlavia zamestnanie na polovičný pracovný úväzok, ktorý využíva až tretina zamestnaných žien, ale len necelých 8 % mužov. Vo vedúcich pozíciách firiem je tretina žien, mužov je dvakrát viac. Dôvodom skrátených pracovných úväzkov, nižších miezd a potom aj nižších dôchodkov je starostlivosť o rodinu a materstvo, ktoré ukrajuje ženám z počtu odpracovaných hodín. Tretina žien obetuje kariéru kvôli rodine, u mužov je to len na úrovni štyroch percent,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Ďalším z faktorov, ktoré majú vplyv na platové rozdiely medzi ženami a mužmi je materská dovolenka. V našej krajine je starostlivosť o novorodené dieťa takmer vždy na matke. Kým ženy sú niekoľko rokov na materskej dovolenke, ich mužskí kolegovia naberajú v pracovnom živote skúsenosti, s čím často súvisí aj platový progres.

Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Foto: Platy.sk
Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami. Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami.

Najmä v regiónoch sa však stále môžeme stretávať s vplyvom rodových zvykov. Ženy ešte stále nie sú vychovávané a motivované pracovať na kariére. Stále preto pretrvávajú zvyklosti, pri ktorých je za živiteľa rodiny považovaný otec, kým matka sa má starať o domácnosť a deti.

Ženy si pýtajú menej

Ďalším dôležitým dôvodom, ktorý často súvisí s predošlými spomínanými faktormi, je tiež skutočnosť, že ženy si často už na pracovných pohovoroch pýtajú menej peňazí. Dôvodom môže byť jednak nižšia iniciatíva.

Sú prípady, kedy ženy samé často za živiteľa rodiny považujú muža. Zároveň sa však stretávame s tým, že ženy majú často na trhu práce aj vďaka historickým označovaniam menej sebavedomia a platové vyjednávanie im robí väčší problém. Dôležitým faktom je zároveň aj slovenský fakt, že keď idú ženy do platového vyjednávania, musia vyjednávať s mužským manažérom.

Dáta portálu Platy.sk potvrdzujú, že medzi ženami a mužmi sú na Slovensku mzdové rozdiely aj na rovnakých pozíciách. V roku 2020 zarábali manažérky reklamačného oddelenia v priemere 1439 eur v hrubom. Muži na tejto pozícii zarobili oproti ženám o vyše tretinu viac.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Profesia.sk #platové rozdiely #Platy.sk