Nedostatok nových bytov v Bratislave bude pretrvávať aj tento rok

Nových bytov je v metropole Slovenska stále málo a zmenu neprinesie ani tento rok. Uviedla to bratislavská realitná kancelária HERRYS. Stále vysoký záujem o bývanie však v kombinácii s nedostatočnou ponukou spôsobia, že ceny novostavieb budú naďalej rásť.

06.03.2021 20:03
debata (37)

Po celý vlaňajšok bola situácia na trhu s bratislavskými novostavbami rovnaká. Podľa údajov realitnej kancelárie menej bytov ako vlani pribudlo za posledné obdobie len v roku 2018 a predtým v roku 2012. Ročne v metropole Slovenska pribudne v priemere okolo 2500 nových nehnuteľností. „Situácia tak neodráža skutočnú potrebu zo strany ľudí,“ podotkla kancelária.

V závere roka 2020 pribudlo v porovnaní s posledným kvartálom 2019 v Bratislave o 200 bytov viac. Celkovo bolo na konci roka v Bratislave voľných takmer 2000 bytov, najviac v Ružinove. Klesajúci trend v ponuke sa podľa kancelárie pravdepodobne nezastaví ani tento rok a pomer dokončených bytov v novostavbách ostane na historickom minime.

Záujemcov o nehnuteľnosti v novostavbách je však stále dostatok, kancelária to pripisuje aj nedostatočnej alternatíve v podobe ponuky starších bytov. „Ak sa pozrieme na rezidenčné projekty, ktorých predaj sa začal v poslednom kvartáli minulého roku, dnes majú vypredaných takmer 40 % bytov,“ vyčíslil zakladajúci partner kancelárie Filip Žoldák. Napriek tomu však trh zaznamenal medziročný pokles predaných bytov o takmer 35 %. Menej bytov ako v roku 2020 sa predalo naposledy v roku 2012.

Žoldák pripomenul, že za rok 2020 vzrástli ceny nových bratislavských nehnuteľností o vyše 11 %. Očakáva, že bratislavské novostavby budú dražieť aj naďalej. Priemerné ceny potiahnu nahor aj nové projekty v atraktívnych častiach metropoly Slovenska, ako je napríklad nové centrum v okolí budúcej autobusovej stanice. Žoldák očakáva, že v nasledujúcom období bude rásť aj počet investične kúpených bytov.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #byty #nehnuteľnosti