Prieskum: Koronakríza na znižovanie miezd nemala vplyv

Zhruba 28 percent slovenských firiem plánuje v roku 2021 zvyšovanie miezd a sedem percent zase zvýšenie odmien.

25.02.2021 14:19
euro, bankovky, mince, peniaze Foto:
Predpokladané znižovanie miezd kvôli koronakríze sa napokon na Slovensku nekonalo.
2

Od začiatku vypuknutia pandémie nového koronavírusu do konca minulého bol na trhu znížený dopyt firiem po nových zamestnancoch. Rovnako aj ľudí, ktorí chceli zmeniť zamestnanie bolo menej. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Grafton.

Predpokladalo sa tak, že mzdy sa budú znižovať, avšak tento trend sa nepotvrdil. „Naopak, firmy oceňovali lojalitu zamestnancov zrejme aj týmto spôsobom,“ vysvetlil konateľ agentúry Miroslav Garaj.

Mzdy zamestnancov vlani nezmenilo 68 % slovenských firiem. „Len osem percent spoločností v jarných mesiacoch 2020 znižovali mzdy zamestnancov, ale koncom roka sa už vrátili na pôvodnú úroveň,“ dodala agentúra. Jedno percento firiem na jar minulého roka mzdy znížilo a nezvýšilo ani koncom vlaňajška.

Výraznejšie znižovanie platov koncom roka 2020 plánovali dve percentá firiem, ktoré mzdy znižovali aj počas roka. Takmer pätina však mala koncom roka 2020 mzdy zamestnancov na vyššej úrovni ako vo februári 2020.

Ako porovnal Garaj, vývoj na Slovensku bol podobný tomu v Českej republike. „Mzdy u susedov nezmenilo 72 percent spoločností, v SR spomínaných 68 percent. A na vyššej úrovni v porovnaní s februárom 2020 ich má aktuálne v SR 17 percent a v ČR 15 percent firiem,“ vyčíslil Garaj.

Zhruba 28 percent slovenských firiem plánuje v roku 2021 zvyšovanie miezd a sedem percent zase zvýšenie odmien. Okolo 40 % firiem nečaká najbližšie mesiace žiadne zmeny v úrovniach miezd a desatina očakáva zmeny k horšiemu. Finančné odmeny znížilo 31 percent firiem, z nich osem percent je už späť na pôvodnej úrovni a ďalších päť percent ich pomaly zvyšuje.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #znižovanie mzdy #mzdy #Grafton