Úľava na odvodoch pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného sa zruší

Zrušenie odvodovej výnimky je súčasťou návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorým sa novelizuje aj zákon o sociálnom poistení.

25.02.2021 09:00
dôchodca, penzista, práca, drevo Foto:
Úľava sa podľa ministerstva práce ruší preto, že o ńu nebol záujem.
debata

Odvodová úľava pri zamestnávaní osôb, ktoré boli dlhodobo bez práce, by sa mala od začiatku budúceho roka zrušiť. Ministerstvo práce a sociálnych vecí tento krok zdôvodňuje tým, že v praxi sa táto odvodová výnimka využíva len ojedinele a jej uplatňovanie má klesajúci trend. Zrušenie odvodovej výnimky je súčasťou návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorým sa novelizuje aj zákon o sociálnom poistení. Legislatívny návrh v stredu schválila vláda.

„Odvodovú úľavu z postavenia dlhodobo nezamestnaného občana k 31. decembru 2019 využilo 210 zamestnancov, kým k 30. septembru 2020 už len 112 zamestnancov," argumentuje rezort práce. Odvodovú úľavu v prípade nezamestnaného občana s bydliskom v najmenej rozvinutom okrese k 31. decembru 2019 využilo 128 zamestnancov, k 30. septembru 2020 už len 83 zamestnancov. „Po zrušení výnimky takýto zamestnanec získa plnohodnotné sociálne poistenie a v prípade sociálnej udalosti bude krytý príslušnou dávkou sociálneho poistenia," dodáva ministerstvo práce.

Úľava na odvodoch pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného, ktorý je evidovaný na úrade práce viac ako jeden rok, sa zaviedla od 1. novembra 2013. Zamestnávateľ po prijatí dlhodobo nezamestnaného do pracovného alebo štátnozamestna­neckého pomeru v súčasnosti platí počas jedného roka len garančné a úrazové poistenie s celkovou sadzbou 1,05 %.

Ak by zamestnávateľ uhrádzal za zamestnanca plnú sumu sociálnych odvodov, odvodová sadzba by predstavovala 25,2 %. Zahŕňala by aj sadzbu poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Pôvodne dlhodobo nezamestnaný s odvodovou výnimkou môže dostávať v hrubom najviac 67 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V tomto roku ide o sumu do 731,64 eura.

Zamestnávatelia môžu dať prácu takej osobe, ktorá bola evidovaná na úrade práce najmenej dvanásť po sebe nasledujúcich mesiacov, alebo bola v evidencii na úrade práce šesť po sebe nasledujúcich mesiacov a zároveň má trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov. Aktuálne sa v zozname najmenej rozvinutých okresov nachádza 20 zo 79 okresov na Slovensku.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ministerstvo práce a sociálnych vecí #odvodová úľava #kurzarbeit