Sulík: Pomoc s nájomným je rýchla, peniaze posielame už do 5 dní

Nárok na dotácie v druhej vlne majú nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj obmedzené prevádzky z dôvodu zákazu vychádzania.

24.02.2021 12:46
Javys Sulík Štuller Foto:
Richard Sulík tvrdí, že pomoc s nájomným je rýchla a efektívna.
debata

Rezort hospodárstva pokračuje v poskytovaní rýchlej pomoci s nájomným. Podnikateľom, ktorých prevádzky zasiahla druhá vlna pandémie, už schválil 9 127 žiadostí a vyplatil viac ako 13 miliónov eur.

„Ak je žiadosť správne vyplnená, peniaze odchádzajú podnikateľom v priemere už do piatich dní od jej podania. Som rád, že sa nám darí poskytovať pomoc veľmi rýchlo a efektívne,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík, podľa ktorého dostáva rezort denne stovky žiadostí z rôznych segmentov.

„Najviac žiadostí na nájomné prichádza z oblasti gastra či fitnescentier. Napriek tomu, že je celý systém od začiatku postavený na dobrovoľnosti a dohode nájomcu s prenajímateľom, o dotácie je vysoký záujem,“ doplnil minister a zároveň pripomenul, že dotácie na nájomné vyhodnotila minulý rok Národná banka Slovenska (NBS) ako jednu z najefektívnejších pomocí poskytovaných v rámci koronakrízy.

Nárok na dotácie v druhej vlne majú nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj obmedzené prevádzky z dôvodu zákazu vychádzania. Žiadať teda môžu aj tí, ktorí síce mali otvorené, no zákazníci sa do ich prevádzok nemohli dostať.

Podnikatelia môžu o dotácie žiadať do 31. marca 2021. Kompletné znenie výzvy je k dispozícii na adrese https://najmy.mhsr.sk/. Žiadatelia o nájomné, ktorí nemajú k dispozícii potrebné technické prostriedky, môžu aj naďalej využiť poradenstvo a pomoc kvalifikovaných pracovníkov Slovak Business Agency (SBA) v klientskych centrách, ktorí im s vyplnením žiadosti poradia. Podobne ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa.

Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania. Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, alebo sa na zľave nedohodnú vôbec, nájomca bude mať možnosť zaplatiť nájomné za obdobie sťaženého užívania v 48 mesačných splátkach po skončení mimoriadnej situácie, najneskôr však od 1. apríla 2021. V rámci prvej vlny ministerstvo hospodárstva vyplatilo 19 359 žiadostí v celkovej výške 39 854 243 eur.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo hospodárstva #Richard Sulík #dotácie na nájomné