Začína očkovanie pracovníkov v kritickej infraštruktúre

, 24.02.2021 12:19
očkovanie, Banská Bystrica
Zaočkovali prvých zo 6 000 pracovníkov v kritickej infraštruktúre. (Il. foto) Autor: ,

Rezort hospodárstva zostavil zoznam približne 6 000 najkľúčovejších zamestnancov kritickej infraštruktúry. Už zaočkovali 53 zamestnancov Slovenských elektrární, ktorí sa starajú o chod atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Najdôležitejší pracovníci kritickej infraštruktúry sa začínajú očkovať. Po rokovaniach s rezortmi zdravotníctva a vnútra už bolo zaočkovaných 53 zamestnancov Slovenských elektrární, ktorí sa starajú o chod atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „Som rád, že sa to podarilo, nevyhnutne potrebujeme zaočkovať ľudí, ktorých odbornosť je doslovne životne dôležitá pre zabezpečenie základného chodu štátu,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. „Verím, že tento krok prispeje k plynulej dodávke elektriny, plynu, tepla či vody. V žiadnom prípade nepôjde o očkovanie manažmentu spoločností, ale iba vybraných kľúčových zamestnancov,“ ubezpečil.

Rezort hospodárstva zostavil zoznam približne 6 000 najkľúčo­vejších zamestnancov kritickej infraštruktúry a vybraných subjektov hospodárskej mobilizácie, ktorých sa bude očkovanie týkať. Z pohľadu energetiky ide najmä o zamestnancov spoločností, ktoré zabezpečujú prenos a distribúciu energií. „Tieto potrebujú na bežný chod nielen domácnosti, ale aj priemysel či nemocnice – napríklad aj na pohon pľúcnych ventilácií, svietenie a kúrenie v priestoroch, kde sa očkuje," vysvetlil dôležitosť očkovania kritickej infraštruktúry štátny tajomník rezortu hospodárstva.

Galek ubezpečil, že dodávky strategických komodít, ktoré tieto spoločnosti zabezpečujú, nie sú nateraz pre pandémiu obmedzené ani ohrozené. „Viaceré zo spoločností však hlásia rapídny nárast chorobnosti a v niektorých je situácia veľmi kritická. Preto som veľmi vďačný za ústretovosť a spoluprácu kolegom z ďalších rezortov, pod ktoré spadajú aj iné prvky kritickej infraštruktúry. Treba si uvedomiť, že očkovanie kľúčových zamestnancov nie je dôležité pre nich, ale naopak, pre nás. Očkovaní budú preto, aby mohli nastúpiť do práce, ktorej výkon potrebuje každý jeden z nás, každý deň,“ dodal K. Galek.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#očkovanie v kritickej infraštruktúre #očkovanie #kritická infraštruktúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku