Prieskum: Až 70 percent ľudí si myslí, že zarábajú menej, ako si zaslúžia

Na Slovensku sa zvýšil počet tých, ktorí majú pocit, že zarábajú menej, ako si zaslúžia

20.02.2021 09:36
euro, bankovky, mince, peniaze Foto:
Slováci si stále myslia, že rozdiely v platoch sú u nás priveľké.
debata (33)

Slováci stále považujú rozdiely v príjmoch za príliš veľké. Podľa výsledkov minuloročného prieskumu Slovenskej akadémie vied (SAV) s tvrdením súhlasilo viac ako 90 percent opýtaných. Viac ako 70 % si myslí, že zarába menej, ako si zaslúži.

Sociológovia SAV zisťovali, ako Slováci chápu sociálnu spravodlivosť a ako sa ich chápanie mení v čase. Výsledky porovnávali s údajmi z rokov 1992, 2001 a 2010. Informovala o tom hovorkyňa Úradu Slovenskej akadémie vied Katarína Gáliková.

Podľa Zuzany Kusej zo Sociologického ústavu SAV bol podiel tých, ktorí súhlasia s tým, že rozdiely v príjmoch sú na Slovensku príliš veľké, vo všetkých doterajších zisťovaniach stabilný. Zvýšil sa však počet tých, ktorý majú pocit, že zarábajú menej, ako si zaslúžia. „Je to väčší podiel, ako bol zistený v roku 1992 a 2010, no výrazne klesol podiel tých, ktorí tvrdia, že zarábajú „oveľa menej ako si zaslúžia“,“ uviedla sociologička. Takýto názor majú podľa nej často ľudia so stredoškolským vzdelaním bez maturity (87 %). Prikláňa sa k nemu aj 60 % respondentov s vysokoškolským vzdelaním.

Podľa výsledkov menej ako tretina opýtaných súhlasila s tvrdením, že na Slovensku má každý šancu na úspech. Tento podiel sa v porovnaní so zisťovaním v roku 2010 nezmenil. „Okrem toho medzi obyvateľmi Slovenska mierne prevažuje názor, že je nespravodlivé, ak si ľudia s vyšším príjmom môžu zaplatiť lepšiu zdravotnú starostlivosť, než ľudia s nižším príjmom (57 %). 62 % opýtaných považovalo za nespravodlivé, ak si ľudia s vyšším príjmom môžu zaplatiť lepšie vzdelanie pre svoje deti, než ľudia s nižším príjmom," priblížila Kusá, podľa ktorej sa tento podiel oproti roku 2010 nezmenil.

Téme chápania sociálnej spravodlivosti na Slovensku sa osobitne venuje modul Sociálnej nerovnosti Medzinárodného reprezentatívneho prieskumu ISSP (International Social Survey Program). Jeho realizáciu na Slovensku už tretie desaťročie garantuje Sociologický ústav SAV. Prieskum sa na Slovensku uskutočnil v rokoch 1992, 2001, 2010 a naposledy v roku 2020 na reprezentatívnej vzorke dospelej populácie 1 003 respondentov.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #platy #SAV #Slovenská akadémia vied