Národná bločková lotéria končí

, 19.02.2021 18:09
lidl, pokladňa, zákazník
Bločková lotéria končí aj pre nezáujem ľudí. Autor:

Spoločnosť TIPOS podala úradu žiadosť o odňatie licencie na základe postupu odsúhlaseného jej jediným akcionárom – Ministerstvom financií SR.

Od 22. februára 2021 sa končí prevádzkovanie národnej bločkovej lotérie (NBL), nakoľko stratilo pre existenciu iných nástrojov v boji proti daňovým únikom svoje opodstatnenie.

V posledných rokoch sa bločková lotéria stala pre niektorých hráčov iba výhodným biznisom. Kým na začiatku fungovania sa pravidelne do žrebovania zapájalo 500 tisíc hráčov, minulý rok to bolo len 19 tisíc hráčov.
Marek Kaňka, generálny riaditeľ TIPOS-u

„K tomuto opatreniu sme pristúpili po zrelej úvahe, viacerých rokovaniach a na základe exaktných dát. Prevádzkovať národnú bločkovú lotériu aj naďalej jednoducho nemá zmysel. O plánoch ukončiť činnosť NBL-ky sme hovorili už dlho. Na druhej strane sme sa zhodli, že budeme viac propagovať využívanie aplikácie finančnej správy pre overovanie pokladničných dokladov,“ vysvetlil podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger.

„V dnešnej dobe máme totiž modernejšie a efektívnejšie nástroje pre boj s daňovými podvodmi v oblasti evidencie tržieb. V tejto oblasti bola zavedená eKasa a dôvody prevádzkovania bločkovej lotérie z roku 2013 už dnes, po takmer ôsmich rokoch, jednoducho nie sú aktuálne,“ dodal minister Heger.

Záujem o národnú bločkovú lotériu z roka na rok klesal. „V posledných rokoch sa NBL-ka stala pre niektorých hráčov iba výhodným biznisom. Kým na začiatku fungovania sa pravidelne do žrebovania zapájalo 500 tisíc hráčov, minulý rok to bolo len 19 tisíc hráčov. Kontinuálne klesal aj počet registrovaných dokladov,“ povedal Marek Kaňka, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti TIPOS.

Pôvodný zámer zavedenia opatrenia NBL – boj proti daňovým podvodom – tak stratil svoje opodstatnenie. Vďaka finančnej správe má štát v rukách efektívnejšie nástroje pre boj proti daňovým únikom v oblasti evidencie tržieb.

„Vďaka online evidencii tržieb vieme presne určiť, či niektorá prevádzka vydáva, alebo nevydáva pokladničné doklady. Zároveň v prípade, že občan nedostane pokladničný doklad alebo dostane falošný pokladničný doklad, má dnes veľmi jednoduchý nástroj na to, aby nás o tom informoval. Tým je obľúbená aplikácia Over doklad,“ vysvetlil po poslednom stretnutí k tejto téme na úrovni ministerstvo – TIPOS – finančná správa Jiří Žežulka, prezident finančnej správy.

Prevádzkovanie lotérie pokladničných dokladov Národná bločková lotéria sa preto končí. Úrad pre reguláciu hazardných hier na základe žiadosti spoločnosti TIPOS národná lotériová spoločnosť, a. s. vyhovel žiadosti spoločnosti TIPOS a odňal jej individuálnu licenciu na prevádzkovanie lotérie štátnych pokladničných dokladov, a to k 22. februáru 2021.

Na základe toho sa posledné žrebovanie v rámci NBL uskutoční v pondelok 22. februára. Do žrebovania budú zaradené všetky pokladničné doklady, ktoré budú zaregistrované v zmysle platného herného plánu do nedele 21. februára 2021 do 23:00 hod. Žiadne ďalšie pokladničné doklady už nebude možné do NBL zaregistrovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tipos #Národná bločková lotéria
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku