Komisia upozornila, že ak to bude potrebné, EÚ zaujme asertívnejší postoj pri obrane svojich záujmov a hodnôt a využije pri tom aj nové nástroje.
Podľa tlačovej správy EK je nová obchodná stratégia postavená na udržateľnosti a podporuje transformáciu hospodárstva Únie na klimaticky neutrálne hospodárstvo. Stratégia obsahuje súbor opatrení zameraných na vytvorenie prísnejších pravidiel v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a podporu hospodárskeho oživenia EÚ.
Výkonný podpredseda EK pre obchod Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti uviedol, že výzvy, ktorým EÚ čelí, si vyžadujú novú stratégiu obchodnej politiky a otvorený obchod založený na pravidlách, ktorý po koronakríze pomôže obnoviť hospodársky rast a vytvárať pracovné miesta.
„Obchodná politika musí plne podporovať zelenú a digitálnu transformáciu nášho hospodárstva a stáť na čele globálneho úsilia o reformu WTO. Mala by nám poskytnúť nástroje, ktoré umožnia brániť sa proti nekalým obchodným praktikám. Ideme cestou otvorenej, strategickej a asertívnej obchodnej politiky s dôrazom na schopnosť EÚ zvoliť si svoju cestu a utvárať okolitý svet v duchu našich strategických záujmov a hodnôt,“ opísal situáciu Dombrovskis.
EK spresnila, že prioritou novej stratégie je zásadná reforma Svetovej obchodnej organizácie vrátane globálnych záväzkov v oblasti obchodu a klímy, nových pravidiel pre digitálny obchod, prísnejších pravidiel na odstraňovanie narušení hospodárskej súťaže a opätovného sfunkčnenia systému WTO na záväzné urovnávanie sporov.
EÚ chce vďaka posilneniu transatlantického partnerstva a vďaka väčšiemu zameraniu sa na susedné krajiny a Afriku výraznejšie utvárať podobu zmien na celosvetovej úrovni. Zároveň chce dôslednejšie a asertívnejšie pristupovať k vykonávaniu a presadzovaniu svojich obchodných dohôd, bojovať proti nespravodlivému obchodu a riešiť problémy spojené s udržateľnosťou.
Nová obchodná stratégia vychádza z rozsiahlej verejnej konzultácie, ktorá zahŕňala viac ako 400 príspevkov širokého spektra zainteresovaných strán, verejné podujatia takmer v každom členskom štáte a úzku spoluprácu s Európskym parlamentom, vládami EÚ, podnikmi, občianskou spoločnosťou a verejnosťou.