„Minulý týždeň ukázala finančná správa svoju láskavú tvár, keď vyšla v ústrety daňovým poplatníkom a odložila im termín či upustila od sankcií. Teraz ukázala svoju nekompromisnú tvár a to prináša svoje výsledky,“ uviedol zistenia finančnej správy minister financií. Dodal, že pašeráctvo je staré remeslo a rovnako dlho trvá i boj s ním. „Pašeráctvo oberá štát o peniaze, ktoré by mohli ísť do školstva, zdravotníctva a iné služby štátu,“ povedal Heger.
Za posledných 14 dní dala finančná správa ranu pašerákom a výrobcom nelegálnych cigariet, spresnil Žežulka. „Zabavili sme také množstvo cigariet, že to šesťkrát presiahlo celú hodnotu tovaru zabaveného na našom území v roku 2020,“ povedal. Išlo o 72 percent objemu zabaveného tabaku a cigariet z minulého roka.
Kamión za kamiónom
Išlo napríklad o kamión s dodávkami drevených obkladových dosiek vo Vyšnom Nemeckom. Cigarety boli podľa Žežulku v jednotlivých obkladoch, colníkom trvalo dva dni, kým ich všetky vybrali. Išlo celkovo o 844-tisíc cigariet pričom colný dlh dosiahol 140-tisíc eur.
Na Orave zase zadržali 14 ton tabakových listov. Únik na spotrebnej ani dosiahol jeden milión eur. „Dodávka bola deklarovaná ako polievkové korenie,“ povedal Žežulka.
Opäť vo Vyšnom Nemeckom zadržali 609-tisíc cigariet v drevených hranoloch, únik bol 101-tisíc eur. Ďalší kamión mal v chladiarenskom priestore 694-tisíc kusov cigariet. Na cle by štát tratil 115-tisíc eur.
Pozrite si historicky najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet na Slovensku.
Možný miliónový únik
Minulý týždeň sa finančnej správe v spolupráci s kriminálnym úradom a políciou podarilo rozložiť organizované skupinu. Išlo o akciu „čierny panter“. Zaistených bolo vyše 24 miliónov cigariet a 44 ton tabaku, tiež dve výrobné linky. Únik na cle by v tomto prípade podľa Žežulku dosiahol až šesť miliónov eur.
„Na prípade pracoval kriminálny úrad niekoľko týždňov, monitorovali sme túto organizovanú skupinu, ktorá vyrábala cigarety z tabakovej suroviny,“ povedal Homola. Všetci boli podľa neho zadržaný – išlo o 18 ľudí, dvoch Slovákov a 16 ľudí ukrajinskej národnosti. Veľká časť výroby mala skončiť na európskom trhu, zvyšok mal putovať do Veľkej Británie. Ďalšie podrobnosti Homola nezverejnil kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu.
Zlepšenie kontroly v daniach a clách pomôže štátu aj s daňovými príjmami. Podľa posledných odhadov klesnú daňovo – odvodové príjmy za minulý rok medziročne o 715 miliónov eur, čo zodpovedá poklesu o 2,5 %. Ukázala to februárová daňová prognóza z dielne Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií.
V porovnaní s predchádzajúcimi prognózami je výpadok príjmov citeľne nižší. Ešte vlani v apríli sa rátalo s výpadkom vo výške dve miliardy eur. Za lepším výsledkom je podľa analytikov IFP stabilnejší trh práce i domáca spotreba.