Organizácia školského roka v materských školách pojem prázdniny nepozná. Škôlky môžu byť počas celého roka uzatvorené iba na základe rozhodnutia príslušného orgánu. „Rodičom žiakov v škôlkach, ktoré sú v období zodpovedajúcom jarným prázdninám školákov zatvorené rozhodnutím príslušného orgánu, preto nárok na ošetrovné trvá aj v tomto období,“ tvrdí poisťovňa. Ak príslušný orgán uzavrie škôlku svojim rozhodnutím v období, ktoré zodpovedá obdobiu nastávajúcich jarných prázdnin školákov, rodičia škôlkarov v tom čase nárok na pandemické ošetrovné mať budú.
Pri nároku na ošetrovné stále platí, že pre starostlivosť o dieťa je nárok na ošetrovné iba za predpokladu, ak je zariadenie uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu a iba počas obdobia uvedenom v rozhodnutí príslušného orgánu o jeho uzatvorení. „Ak si však bude chcieť na obdobie prázdnin uplatniť nárok na výplatu ošetrovného rodič dieťaťa, ktorého materská škola alebo škola nebola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu, tak nárok na pandemické ošetrovné z dôvodu starostlivosti nebude mať,“ upozornila Sociálna poisťovňa. Výnimku tvoria iba tí, ktorých dieťa je v karanténe alebo ochorie a potrebu starostlivosti pri karanténe alebo chorobe potvrdí lekár.
Jarné prázdniny v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji budú v týždni od 15. do 19. februára tohto roka, v Košickom a Prešovskom kraji od 22. do 26. februára tohto roka a napokon v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji od 1. do 5. marca tohto roka.