Finančná správa svojvoľne nezadržiava zásielky liekov

09.02.2021 13:08
ivermektin, covid-19
Finančná správa sa ohradila proti tvrdeniam, že zadržiava kamión s liekom Invermektín.

Finančná správa nerozhoduje o liekoch s účinnou látkou ivermektín. Nemá totiž v kompetencii rozhodovať o prepustení liekov príjemcom. Ak v zásielke objaví liek, tak sa v súlade so zákonom musí obrátiť na orgán dozoru, ktorým je Štátny ústav na kontrolu liečiv.

„Od začiatku tohto roka evidujeme na našich poštových pobočkách niekoľko zásielok liekov obsahujúcich účinnú látku ivermektín. Finančná správa ich však nemôže automaticky prepustiť príjemcovi, keďže ide o lieky. V tomto prípade o ich prepustení rozhoduje Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL),“ tvrdia predstavitelia Finančnej správy.

Štandardný postup je taký, že Finančná správa si od ústavu vyžiada záväzné písomné stanovisko, či je možné tieto lieky prepustiť do voľného obehu. Ak ŠÚKL nesúhlasí, colný úrad vydá rozhodnutie o neprepustení tovaru do voľného obehu. Zásielky s týmto druhom tovaru sú potom vo väčšine prípadov zasielané späť na adresu odosielateľa.

Fyzické osoby si najčastejšie ivermektín objednávajú prostredníctvom internetu a nechávajú posielať z tzv. tretích krajín ako India, Thajsko či Rusko. V obálkach sa často nachádzajú len samotné blistre, chýbajú napríklad aj príbalové letáky.

Finančná správa zároveň odmieta zavádzajúce a nepravdivé informácie, ktoré zverejnili niektoré médiá a Ján Baránek. Žiadny kamión s ivermektínom, ktorý by zadržiaval Colný úrad Žilina, neexistuje.

Z toho podľa tvrdení Finančnej správy zároveň logicky vyplýva, že nie je pravdivá ani informácia o uloženej pokute pre objednávateľa vyššej ako 100 000 eur. Ide podľa nej o klamlivé a vymyslené informácie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ŠÚKL #kontrola liekov #ivermektín
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku