„Od začiatku tohto roka evidujeme na našich poštových pobočkách niekoľko zásielok liekov obsahujúcich účinnú látku ivermektín. Finančná správa ich však nemôže automaticky prepustiť príjemcovi, keďže ide o lieky. V tomto prípade o ich prepustení rozhoduje Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL),“ tvrdia predstavitelia Finančnej správy.
Štandardný postup je taký, že Finančná správa si od ústavu vyžiada záväzné písomné stanovisko, či je možné tieto lieky prepustiť do voľného obehu. Ak ŠÚKL nesúhlasí, colný úrad vydá rozhodnutie o neprepustení tovaru do voľného obehu. Zásielky s týmto druhom tovaru sú potom vo väčšine prípadov zasielané späť na adresu odosielateľa.
Fyzické osoby si najčastejšie ivermektín objednávajú prostredníctvom internetu a nechávajú posielať z tzv. tretích krajín ako India, Thajsko či Rusko. V obálkach sa často nachádzajú len samotné blistre, chýbajú napríklad aj príbalové letáky.
Finančná správa zároveň odmieta zavádzajúce a nepravdivé informácie, ktoré zverejnili niektoré médiá a Ján Baránek. Žiadny kamión s ivermektínom, ktorý by zadržiaval Colný úrad Žilina, neexistuje.
Z toho podľa tvrdení Finančnej správy zároveň logicky vyplýva, že nie je pravdivá ani informácia o uloženej pokute pre objednávateľa vyššej ako 100 000 eur. Ide podľa nej o klamlivé a vymyslené informácie.