Spotrebitelia na celom svete v minulom roku zvýšili výdavky na elektroniku

Spotrebitelia na celom svete v minulom roku zvýšili výdavky na elektroniku, pretože pandémia nového koronavírusu podporila predaj počítačov, tabletov a herných konzol. Ukázala to najnovšia správa spoločnosti Strategy Analytics.

06.02.2021 14:37

Podľa údajov Strategy Analytics tržby z predaja spotrebnej elektroniky sa v minulom roku zvýšili o 7 % na 358,5 miliardy USD (299,17 miliardy eur), pričom spotrebitelia nakupovali produkty určené na prácu, učenie aj zábavu.

V správe sa ďalej píše, že predaj domácich počítačov a tabletov vlani stúpol o 11 % na 396 miliónov kusov, zatiaľ čo tržby sa zvýšili o 17 % na 199 miliárd USD.

Tržby z predaja herných konzol vlani stúpli o 18 % na 11,9 miliardy USD, k čomu prispelo jednak uvedenie nových konzol na trh, a tiež obmedzenie pohybu počas blokád na zastavenie šírenia vírusu.

David Watkins, špecialista na domácu elektroniku a spoločnosti Strategy Analytics v tejto súvislosti skonštatoval, že aj napriek problémom v ekonomike spotrebitelia aj počas pandémie našli peniaze na techniku, ktorá im pomohla zvládnuť zdravotnú krízu.

Trh s elektronikou sa tak vyhol poklesu, prekonal aj počiatočný nedostatok dodávok komponentov a vykázal nakoniec solídny rast.

Niektoré kategórie však zaznamenali mierny pokles, napríklad bezdrôtové reproduktory. Ich predaj sa znížil o 3 %. Aj odbyt televízorov klesol o 2 %, čo je však menej, ako experti odhadovali začiatkom minulého roka 2020.

Autori štúdie poznamenali, že vládne programy finančnej podpory zohrali tiež dôležitú úlohu pri udržiavaní silného trhu s elektronikou a ku koncu roka sa dokonca objavili náznaky, že dodávatelia nedokázali uspokojiť dopyt.

Podľa ďalšieho analytika spoločnosti Strategy Analytics Erica Smitha práca a štúdium na diaľku, z domu, stále poskytujú impulz dopytu po príslušnej elektronike, aj na začiatku roka 2021.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #nákup #elektronika