Záujem o národnú bločkovú lotériu každoročne klesá, tvrdí Heger

Záujem o národnú bločkovú lotériu (NBL) z roka na rok klesá. Pôvodný zámer zavedenia opatrenia NBL – boj proti daňovým podvodom – stráca opodstatnenie. Vďaka finančnej správe má štát v rukách efektívnejšie nástroje pre boj proti daňovým únikom v oblasti evidencie tržieb.

05.02.2021 10:12
debata (9)

O tom, či prevádzkovanie národnej bločkovej lotérie má ešte zmysel alebo nie, diskutovali na spoločnom stretnutí zástupcovia ministerstva financií, štátnej lotériovej spoločnosti TIPOS a finančnej správy.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) sa k téme ďalšieho fungovania národnej bločkovej lotérie stretol s generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva spoločnosti TIPOS Marekom Kaňkom a prezidentom finančnej správy Jiřím Žežulkom. Stretnutie nadväzovalo na sériu rozhovorov k tejto téme z minulého roka. Spoločne riešili štatistiky prevádzkovania bločkovej lotérie za minulý rok v porovnaní s rokmi predtým, finančné náklady na jej prevádzku, rovnako ako iné existujúce nástroje, ktoré štát v oblasti boja proti podvodom využíva.

„Téma ďalšieho fungovania národnej bločkovej lotérie je diskutovaná na úrovni ministerstvo – TIPOS – finančná správa už dlhšie. Čím ďalej, tým viac sme presvedčení, že fungovanie národnej bločkovej lotérie tak, ako ho poznáme dnes, už nemá význam,“ hovorí Heger. V dnešnej dobe máme modernejšie a efektívnejšie nástroje pre boj s daňovými podvodmi v oblasti evidencie tržieb. Bola napríklad zavedená eKasa, takže dôvody na prevádzkovanie národnej bločkovej lotérie z roku 2013 dnes nie sú aktuálne, dodáva minister.

„Fakt je ten, že zo štatistík jasne vidíme, že NBL-ka sa stala pre niektorých hráčov iba výhodným biznisom. Kým na začiatku fungovania sa pravidelne do žrebovania zapájalo 500 tis. hráčov, teraz je to len 19tis. hráčov. Kontinuálne klesá aj počet registrovaných dokladov. Odhliadnuc od toho, že prevádzkovanie bločkovej lotérie stojí spoločnosť TIPOS takmer 1 mil. eur ročne, existenciou QR kódov na pokladničných dokladoch sa jej prevádzkovanie míňa akémukoľvek efektívnemu účinku,“ informoval Kaňka.

Na stretnutí informoval o boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom prostredníctvom eKasy Žežulka: „Vďaka online evidencii tržieb vieme presne určiť, či niektorá prevádzka vydáva, alebo nevydáva pokladničné doklady. Zároveň v prípade, že občan nedostane pokladničný doklad alebo dostane falošný pokladničný doklad, má dnes veľmi jednoduchý nástroj na to, aby nás o tom informoval. Tým je obľúbená aplikácia Over doklad.“

Ministerstvo financií teraz v čo najkratšom čase rozhodne o ďalšej budúcnosti národnej bločkovej lotérie. „Preferujeme skôr potrebu čo najviac propagovať nutnosť vydávania pokladničných dokladov ako prevádzkovanie bločkovej lotérie. Aj toto by teda mohla byť cesta ďalšej spolupráce medzi spoločnosťou TIPOS a finančnou správou v boji proti daňovým podvodom. Musíme posilniť osvetu zákazníkov, musíme ľudí naučiť trvať na vydaní riadneho pokladničného dokladu k nákupu,“ uzavrel Heger.

Definitívne rozhodnutie o ďalšom prevádzkovaní národnej bločkovej lotérie, vzhľadom na všetky štatistické dáta a podané informácie, predstaví ministerstvo financií už v najbližších dňoch.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo financií #Národná bločková lotéria #Eduard Heger