Madrid vyčíslil škody po snehovej kalamite. Presiahli 1,4 miliardy eur

V Madride ešte musia skontrolovať 150 tisíc stromov. Situáciu v meste môžu skomplikovať ďalšie búrky už v najbližších dňoch.

23.01.2021 12:54 , aktualizované: 12:55
Španielsko, sneh, kalamita, Madrid Foto:
Príval snehu pred pár dňami zastavil život v Madride.
debata

Škody, ktoré spôsobila snehová búrka Filoména a následné mrazy v Španielsku, by sa len v prípade hlavného mesta Madrid mohli vyšplhať na viac ako miliardu eur. Upozornili na to predstaviteli­a mesta.

A hoci je na získanie úplného obrazu o rozsahu škôd ešte príliš skoro, starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida už minulý týždeň predbežne odhadol škody v hlavnom meste na 1,4 miliardy eur. Toto číslo podľa neho zahŕňa stratu výnosov v ekonomike aj škody na infraštruktúre v meste. Vláda však tvrdí, že je to príliš vysoký odhad.

Dôsledky snehovej búrky boli však aj druhý týždeň po najsilnejšom snežení v Madride stále viditeľné. Väčšinu ciest sa síce podarilo sprejazdniť, ale niektorí obyvatelia sa stále sťažujú na kopy odpadkov, ku ktorým sa počas kalamity smetiarske autá nemohli dostať.

Mestská rada v Madride uviedla, že od obnovenia služieb 12. januára už sprejazdnila vyše 92 % ciest a odviezla viac ako 20 800 ton odpadu. Pripomenula tiež, že v hlavnom meste je potrebné skontrolovať najmenej 150 000 stromov pre riziko pádu konárov. Aspoň že sa tisíce detí v Madride v stredu (20. 1.) mohli vrátiť do škôl. Meteorológovia však varujú pred novým „kolom“ búrok, ktoré sa ženú od Atlantiku.

debata chyba
Viac na túto tému: #madrid #snehová búrka #snehová kalamita