Najhorším mesiacom pre realitný trh bol marec 2020

Na začiatku pandémie Index realitného zdravia IRZ dosiahol najhorší výsledok od roku 2013, výhľad na vstup do roku 2021 však tiež nie je optimistický. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre portál Nehnuteľnosti.sk pripravuje nezávislá Agentúra pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®

22.01.2021 13:12
debata

Index realitného zdravia predstavuje náladu na realitnom trhu na základe pravidelne a kontinuálne zbieraných údajov z realitných kancelárií v mesačných intervaloch a ich prognóz. Na stupnici 1 – 5, kde je 1 najlepšie a 5 najhoršie, dosiahol IRZ v marci 2020 známku 3,7, čo je na Slovensku najhorší výsledok v histórií merania 2013 – 2020. Tento náhly skok mimo priemeru, ktorý sa už od 2016 stabilne pohyboval okolo hodnoty 2,5, spôsobil rázny tvrdý lockdown po vypuknutí prvej vlny pandémie. Skúsení realitní makléri po dlhodobom pozitívnom ekonomickom vývoji síce útlm na trhu s nehnuteľnosťami očakávali, okolnosti však zaskočili všetkých. S obmedzením mobility totiž súvisel aj zákaz obhliadok nehnuteľností a tiež vyčkávanie záujemcov o predaj i kúpu na ďalší vývoj. „Veľký záujem o kúpu nehnuteľností na jar pretrvával a trvá dodnes. Realitní makléri si uvedomovali, že je potrebné len prečkať krízu. V apríli 2020 potvrdilo 78 % z nich, že vydržia bez ekonomických problémov fungovať ešte najmenej 3 mesiace,“ vysvetľujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk.

Po úspešnom zvládnutí prvej vlny koronakrízy sa realitný trh dostával rýchlo do normálu. Index realitného zdravia prekonal prognózy a v júli dosiahol hodnotu 2,66, v auguste 2,63, čím sa blížil k dlhodobému priemeru. „Situáciu v auguste 2020 hodnotilo pozitívne až 56 % opýtaných realitných kancelárií a taký istý podiel z nich očakával aj zlepšenie v ďalšom období,“ dodávajú analytici Nehnuteľnosti.sk.

S príchodom druhej vlny pandémie sa však situácia na trhu s nehnuteľnosťami opäť zhoršila. „Na jeseň bol dopyt po nehnuteľnostiach stále vyšší ako ponuka a úroky úverov na bývanie sa posunuli pod 1 %, zdravotné a finančné dôsledky zhoršujúcej sa pandemickej situácie však spôsobili pokles rozvoja realitného trhu. V novembri 2020 očakávalo negatívny vývoj 40 % realitných kancelárií,“ hovoria analytici Nehnuteľnosti.sk.

Na konci roku sa spoločenská situácia vystupňovala podľa prognóz respondentov. IRZ sa v decembri 2020 zhoršil na 3,04, čo predstavuje tretiu najhoršiu hodnotu v histórií meraní. Výhľad na január 2021 je rovnako pesimistický, smeruje k hodnote 3,23. Nálada je už tradične horšia v bratislavskom regióne, v ktorom prebieha najviac transakcií, ale zároveň je na vonkajšie vplyvy aj najcitlivejší. Respondenti v tejto lokalite hodnotia december na 3,18 s výhľadom až 3,33, zvyšok Slovenska je však optimistickejší, dosiahol hodnotu 2,8 s výhľadom na zlepšenie na 2,04. Najväčší podiel na realizovaných transakciách má ako obvykle Bratislavský kraj (60 %), za ním nasleduje Trnavský (14 %), Banskobystrický (11,33 %), Nitriansky a Žilinský kraj (10,67 %). „Napriek nepriaznivej situácii na Slovensku na prelome rokov sa očakáva oživenie realitného trhu po rozšírení očkovania proti koronavírusu. Na nástup tohto trendu si však u nás ešte môžeme počkať niekoľko mesiacov,“ dodávajú analytici Nehnuteľnosti.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Reality #byty #nehnuteľnosti