Zamestnávatelia vyzývajú vládu, aby konečne začala s pandémiou bojovať systémovo

21.01.2021 10:25
robotník, mechanik, továreň
Zamestnávateľom pri krokoch vlády v boji s pandémiou chýba koncepčnosť a predvídateľnosť. Autor:

Zamestnávatelia združení v Asociácii priemyselných zväzov, Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR a Republikovej únii zamestnávateľov vyzvali vládu SR, aby do boja s koronakrízou vniesla koncepčnosť a strategický prístup.

Cieľom vládnych opatrení by mal byť jasný a aj časovo definovaný plán konkrétnych krokov, ktoré povedú k návratu k životu pred pandémiou vo všetkých oblastiach spoločnosti, uviedla Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Za takýto materiál nie je možné podľa zamestnávateľov považovať ani takzvaný COVID automat. "Ten je v lepšom prípade len súborom operatívnych krokov, ktoré sa majú uskutočniť v najbližšom období, no nijako neodpovedá na otázku, ako a kedy sa vrátime späť k životu spred pandémie.

Mnohé opatrenia sú prijímané chaoticky a často oznamované či menené na poslednú chvíľu," upozornili zamestnávateľské zväzy. Firmám to podľa nich spôsobuje problémy a sťažuje akékoľvek, i krátkodobé plánovanie.

Chýba diskusia

Podnikateľom sa tiež nepáči, že hoci má drvivá väčšina prijatých opatrení zásadné dosahy na podnikateľské prostredie, tie sú naďalej prijímané bez diskusie s odborníkmi z praxe.

Vynechávanie zástupcov firiem z diskusií o kľúčových riešeniach tak často ústi do krokov, ktoré sú v praktickom živote nerealizovateľné. Zamestnávatelia upozornili napríklad na úvahy o zavretí všetkých podnikov pri sprísňovaní lockdownu či avizované testovanie vo firmách nad 500 ľudí na konci minulého roka.

Zamestnávateľom chýba strategický plán. Hoci je podľa väčšiny odborníkov i samotných politikov riešením pre návrat k normálnemu životu vakcinácia, firmy i verejnosť namiesto časového harmonogramu vakcinácie s definovanými míľnikmi čelia informáciám o ďalšom možnom predlžovaní či sprísňovaní lockdownu.

Podľa podnikateľov je na mieste otázka, ako je pripravený logistický plán objednávania, dodávok a aplikácie vakcín a či vôbec existuje. „Musíme, žiaľ, konštatovať, že ani po minulotýždňovej sérii rokovaní vlády nevidíme ani zárodky takéhoto plánu. Viditeľným výsledkom je len práve prebiehajúci celoplošný skríning,“ uviedli podnikateľské zväzy.

Problémom je dištančné vzdelávanie

Osobitným problémom je podľa zamestnávateľov školstvo a predlžovanie distančného vzdelávania detí. Upozornili, že ak sa situácia nezmení, v budúcnosti budeme čeliť obrovskému prepadu vzdelanostnej úrovne žiakov a študentov. I keď sa pozornosť médií aj ministerstva školstva sústreďuje najmä na základné školy, z pohľadu zamestnávateľských organizácií je situácia alarmujúca najmä v strednom, ale aj vysokom školstve.

„Študenti, ktorí v školskom roku 2019/2020 nastúpili na trojročné štúdium bez maturity, majú dnes 40 % svojho štúdia za sebou. Na diaľku a bez možnosti absolvovať prax v rámci svojho odborného výcviku,“ zdôraznili zamestnávatelia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Republiková únia zamestnávateľov #AZZZ #Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) #apz
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku