Potravinári a farmári už patria do kritickej infraštruktúry. Očkovať by ich mali skôr

, 15.01.2021 11:30
koronavírus očkovanie vakcína
Zaradenie potravinárstva do kritickej infraštruktúry znamená aj zjednodušenie prístupu k očkovaniu. Autor: ,

Zaradenie potravinárstva do kritickej infraštruktúry znamená zjednodušenie prístupu k očkovaniu, ochranným prostriedkom a starostlivosti o deti.

Sektor pôdohospodárstva a potravinárstva bol zaradený do kritickej infraštruktúry. Stalo sa tak v rámci zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19, na základe pozmeňujúceho návrhu poslankyne NR SR pani Jarmily Halgašovej. Zákon nadobudne účinnosť jeho zverejnením v Zbierke zákonov.

Napriek tomu, že potravinárstvo patrí medzi kritickú infraštruktúru vo viacerých európskych štátoch a spomína sa ako kritická infraštruktúra aj v dokumentoch Európskej komisie, absencia jasnej definície v slovenskej legislatíve spôsobovala potravinárom problémy, pokiaľ ide o prijímanie účinných opatrení na zabezpečenie plynulosti výroby a zásobovania obyvateľstva potravinami.

Patrí medzi ne nielen očkovanie kľúčových zamestnancov, ale napríklad aj starostlivosť o deti zamestnancov v potravinárskom odvetví, či prístup k ochranným prostriedkom.

Potravinárska komora zároveň upozorňuje a vyzýva ministerstvo pôdohospodárstva v súlade so schváleným zákonom prijalo vykonávacie dokumenty vrátane návrhu určenia prvkov kritickej infraštruktúry v potravinárstve čo najskôr.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Potravinárska komora Slovenska #ministerstvo pôdohospodárstva #kritická infraštruktúra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku