O peniazoch z eurofondov majú rozhodovať aj regióny, Remišová chystá zmenu

, 15.01.2021 10:08
remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová predstavila nový systém.prerozdeľovania peňazí z eurofondov Autor: ,

O časti peňazí z eurofondov budú rozhodovať Rady partnerstva, vytvorili ich všetky samosprávy, trucuje len Banská bystrica.

O časti z finančného balíka 13 miliárd eurofondov na obdobie 2021–2027 nebudú rozhodovať ministerstvá, ale projektové návrhy pôjdu zdola, z obcí miest a vyšších územných celkov.

Doteraz boli priority eurofondov vždy diktované zhora. Dnes radikálne meníme filozofiu podpory regiónov tak, aby projekty vychádzali z reálnych potrieb miest a obcí a nie od úradníckeho stola.
Veronika Remišová, ministerka pre regionálny rozvoj

Preto vo všetkých ôsmich krajoch vznikli Rady partnerstva, ktoré združujú zástupcov samosprávy, štátnej správy, mimovládnych organizácií, podnikateľov, cirkví, vyšších územných celkov, aj zástupcov území udržateľného mestského rozvoja (UMR).

Podpora do regiónov bude smerovať na základe integrovaných územných stratégií, ktoré budú obsahovať zoznam projektových zámerov, vyhlásila vicepremiérka a ministerka pre regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí).

Aby mohli regióny financie čerpať, museli pripraviť projekty – integrované územné stratégie do konca roka 2020. Odovzdanie vstupných správ je prvou fázou programovania regionálnych priorít a odovzdalo ich všetkých osem vyšších územných celkov. Stratégie budú v ďalšom kroku schvaľovať jednotlivé Rady partnerstva.

Trucujúci Bystričania

Vstupné správy predložili všetky samosprávy, ktoré chcú vytvoriť UMR. Problematickým ostáva jedno územie s jadrovým mestom Banská Bystrica. Ide o územie Banská Bystrica–Zvolen s potenciálnym pripojením ďalších obcí. Mesto Banská Bystrica dlhodobo odmieta spoluprácu na rozvoji územia so Zvolenom a okolitými obcami. Možnosť predložiť spoločnú správu za určitých podmienok pre tento región stále existuje, no keď sa tak nestane v najbližších týždňoch, územie bude vyradené zo systému podpory.

Na základe viacerých rokovaní s Úniou miest Slovenska (ÚMS) a platnej dokumentácie odporučilo MIRRI SR vznik 16 UMR. Ide o územia Bratislava, Košice, Prešov, Nitra, Žilina, Martin, Trenčín, Banská Bystrica–Zvolen, Trnava, Ružomberok–Liptovský Mikuláš, Michalovce, Poprad–Svit-Kežmarok, Humenné, Lučenec, Rimavská Sobota, Prievidza–Nováky. Definovanie 16 UMR vychádzalo z podkladov od ostatných ministerstiev a štátnych inštitúcií a tiež z diskusií s ÚMS a Združením miest a obcí Slovenska.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veronika Remišová #Rady partnerstva #podpora regiónov #eurofondy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku