Zamestnanosť padá. Ľuďom v hoteloch rapídne klesli mzdy

, 13.01.2021 09:46

Vývoj zamestnanosti v novembri 2020 nebol veľmi priaznivý. Čísla padali medziročne vo väčšine odvetví. Priemerné mzdy najviac klesali v ubytovaní. Ukazujú to čísla Štatistického úradu, ktoré zverejnil v stredu.

Zamestnanosť sa vlani v novembri v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 prepadla najviac v ubytovaní. A to o bezmála 25,8 percenta. Pandémia znížila pracovné miesta o 13 percent aj v oblasti reštaurácií a pohostinstiev. O ďalších 7,4 percenta sa znížila aj v oblasti stavebníctva a o 5,9 percenta v oblasti priemyslu.

Pracujúcich ubúdalo aj vo veľkoobchode, doprave a skladovaní, maloobchode a v predaji a oprave motorových vozidiel. V týchto prípadoch zamestnanosť klesla od 1,6 percenta až do 4,6 percenta. Pracovných miest celkovo pribudlo len vo vybraných trhových službách (1,7 %) a mierny rast bol aj v informačných a komunikačných činnostiach (0,8 %).

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v novembri 2020 medziročne najviac prepadla v oblasti ubytovania. Zamestnancom v hoteloch a penziónoch klesla o 20,2 percenta a dosiahla úroveň 692 eur mesačne. Pohoršili si aj zamestnanci v autoservisoch. Tým platy klesli o 2,7 percenta na priemernú úroveň 1166 eur mesačne.

Vo väčšine ostatných činností výplaty rástli. Najviac v maloobchode, kde stúpla o 9,6 percenta. Ľudia v tejto oblasti v novembri priemerne zarobili 889 eur mesačne. Polepšili si aj pracujúci v informačných a komunikačných činnostiach. Priemerné mzdy im stúpli o 8,9 percenta na mesačnú úroveň 2372 eur. Ľudia v priemysle si prilepšili o 8,2 percenta (1494 eur).

Do päť percent priemerná výplata rástla aj v oblastiach veľkoobchodu (1240 eur), stavebníctva (846 eur), vo vybraných trhových službách (1140 eur), doprave a skladovaní (1142 eur) a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev (534 eur).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zamestnanosť #Štatistický úrad #priemerná mzda #pandémia #nezamestnanosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku