Dôchodkový fond je v mínuse. Sociálna poisťovňa musela hľadať 1,28 miliardy eur

Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa od začiatku januára do konca októbra minulého roka takmer 1,28 miliardy eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia.

11.01.2021 08:46
senior, dôchodok Foto:
Ilustračné foto.
debata (67)

Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za desať mesiacov vlaňajška o 1,37 miliardy eur vyššie ako jeho príjmy. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne ku koncu októbra minulého roka. Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 525 miliónov eur z rezervného fondu solidarity, ďalších 530 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia.

Čiastkou 125 miliónov eur starobnému fondu pomohol ku koncu októbra minulého roka fond poistenia v nezamestnanosti, sumou 80 miliónov eur fond úrazového poistenia a zvyšných 16 miliónov eur tvorila výpomoc z prebytkového fondu garančného poistenia. Takmer 181 miliónov eur zostalo vo fonde starobného poistenia ako prebytok z minulého roka. Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za desať mesiacov minulého roka dosiahli 5,6 miliardy eur.

Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 4,23 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, úrazových, či garančných dávok.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodky #penzie #fondy #prebytok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy