Motoristov čaká zdražovanie benzínov. Ceny ropy rastú

Slovenských motoristov čaká zdražovanie benzínov. Na základe vývoja svetových cien ropy Brent to očakáva analytička Poštovej banky Jana Glasová. "Vzhľadom na aktuálny rast cien na ropnom trhu očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa môžu aj v nasledujúcom týždni zvýšiť,“ povedala Glasová.

10.01.2021 14:08
debata (5)

Ceny 95-oktánového benzínu a nafty počas posledného týždňa minulého roka vzrástli len mierne. V predvianočnom období však zaznamenali výraznejšie zdraženie. Cena 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň (53. týždeň) zvýšila len o 0,4 % na úroveň 1,20 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu vzrástli výraznejšie, a to o 1,2 % na 1,389 eura za liter, keďže ešte podľa analytičky “dobiehali“ predchádzajúce zdražovanie 95-oktánového benzínu a nafty na slovenských pumpách. Nafta si minulý týždeň pripísala taktiež len mierny rast, o 0,4 % na hodnotu 1,067 eura za liter.

V medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie, benzín o 8 až 10 % a nafta až o 15 %. "Je to dôsledkom pandémie, s ktorou súvisí prepad dopytu po rope, čo stlačilo jej ceny nadol,“ dodala Glasová.

Ceny ropy Brent na svetovom trhu rastú už niekoľko týždňov v rade. V čase medzi sviatkami síce ceny Brent-u viac-menej stagnovali v okolí úrovne 51 až 52 amerických dolárov za barel, po Novom roku sa ale opäť vybrali smerom nahor. "Aktuálne atakujú až hranicu 55 dolárov za barel, sú teda najvyššie v tomto roku,“ uviedla analytička.

Pod rastúce ceny čierneho zlata sa podľa nej podpisujú správy o postupnom začiatku očkovania proti koronavírusu v jednotlivých krajinách. Pozitívne na trhy pôsobia aj informácie o schvaľovaní ďalších vakcín od iných výrobcov, čo by mohlo podľa Glasovej urýchliť očkovanie populácie. "To by znamenalo “víťazstvo nad koronou“ a náš život by sa mohol opäť vrátiť do normálu,“ myslí si Glasová.

Opäť by tak ožil cestovný ruch, ľudia by začali viac cestovať, či už súkromne alebo pracovne, a tým by rástol aj dopyt po rope. "Samozrejme, k “normálnemu životu“ povedie ešte zrejme dlhá cesta, nakoľko väčšina krajín v súčasnosti bojuje s nedostatkom očkovacích látok,“ konštatovala Glasová. Okrem toho sú ceny ropy podľa nej aktuálne podporované aj vyhlásením Saudskej Arábie, ktorá prisľúbila, že bude ešte výraznejšie obmedzovať svoju ťažbu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #zdražovanie