V informatizácii školy všetkých úrovní stagnujú

Ak bude stav informatizácie na základných, stredných, ale aj vysokých školách naďalej stagnovať, podľa neho sa to odrazí v priemysle a celkovo v spoločnosti, tvrdí predseda vedeckej rady Centra pre umelú inteligenciu Peter Sinčák.

28.12.2020 12:19
deti, počítač, škola, dieťa, internet Foto:
Výzvou 2021 bude, aby každá škola na Slovensku mala kvalitné pripojenie na internet, tvrdí Sinčák.
debata

„Výzvou 2021 bude, aby každá škola na Slovensku mala kvalitné pripojenie na internet, každý žiak a študent notebook a smartfón,“ tvrdí predseda vedeckej rady Centra pre umelú inteligenciu Peter Sinčák s tým, že podpora základného aplikovaného výskumu v tejto oblasti je dôležitá pre výchovu novej generácie IT špecialistov do novej hybridnej doby.

Posilnená by mala byť podľa neho aj výučba matematiky, keďže tá je základným stavebným kameňom logického myslenia a technológií novej generácie. „Ak neposilníme matematiku na všetkých stupňoch výučby, stále budeme iba využívateľom technológií, a nie ich perspektívnymi tvorcami pre Slovensko, EÚ a svet,“ okomentoval Sinčák.

Deti by mali v školách viac pracovať s... Foto: TASR (Martina Kriková)
Bratislava koronavírus školy výučba online Deti by mali v školách viac pracovať s modernými technológiami, posilniť treba aj matematiku.

Ako podotkol Sinčák, v roku 2021 bude pokračovať aj trend práce na diaľku, ktorá takisto musí byť podporovaná digitálnou infraštruktúrou. „Táto je, žiaľ, nedostatočná a počítače, smartfóny a tablety nie sú dostatočne dostupné, a hlavne nie rýchlo nasadzované,“ poznamenal Sinčák. Výzvou budúceho roka teda bude aj zmysluplná identifikácia podpory digitálnej infraštruktúry založenej na rýchlych sieťach, mobilných 5G sieťach a aplikácii technológií umelej inteligencie v rôznych oblastiach života, prioritne v boji s ochorením COVID-19.

Treba odstrániť digitálne bariéry

To potvrdzuje aj člen správnej rady Americkej obchodnej komory Peter Kolesár, ktorý vidí veľké príležitosti i v zdravotníctve a v zmene poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Kým doteraz boli bariéry skôr užívateľské ako technologické, zmeny správania sa ľudí vplyvom pandémie prinesú podstatne vyššiu mieru digitalizácie služieb v tejto oblasti a otvárajú príležitosť prepájať tento sektor aj s inými oblasťami,“ dodáva Kolesár.

Príležitosť vidí tiež v trendoch v súvislosti s klimatickými zmenami. Firmy pôsobiace v oblasti zelených technológií prinášajúce riešenia, ktoré efektívne adresujú konkrétne problémy na úrovni jednotlivca, domácnosti, firmy alebo mesta, majú podľa Kolesára veľkú príležitosť rýchlo rásť.

debata chyba
Viac na túto tému: #školy #informatizácia #Centrum pre umelú inteligenciu