Holandsko zakázalo pre zmutovaný koronavírus lety z Veľkej Británie, Slovensko dalo karanténu

Podľa britských expertov sa nová forma vírusu prenáša o 70 percent ľahšie ako ostatné. Či je nebezpečnejší, sa ešte nevie.

20.12.2020 11:37 , aktualizované: 22:53
Nemecko, lietadlo, letisko, Glenwood Canyon Foto: ,
Nová forma koronavírusu spôsobila prerušenie leteckej dopravy medzi Holandsko a Veľkou Britániou.
debata (20)

Holandsko s účinnosťou od nedele rána zakázalo leteckú prepravu osôb z Veľkej Británie. Opatrenie predbežne platí do 1. januára. Krok je reakciou na správu o novom kmeni koronavírusu, ktorý sa podľa britských úradov šíri na juhu Anglicka rýchlejšie než staršie varianty.

Podľa britských expertov sa nová forma vírusu prenáša o 70 percent ľahšie ako ostatné. Podľa premiéra Borisa Johnsona „neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že (nový kmeň) je smrteľnejší alebo že spôsobuje vážnejšie ochorenia". Rovnako nič nenaznačuje, že vakcíny by boli proti nemu menej účinné, zdôraznil Johnson.

Denník Pravda zisťoval ako to vyzerá na bratislavskom letisku. „Lety do a z Veľkej Británie sú plánované podľa letového poriadku,“ potvrdila hovorkyňa bratislavského letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Ide o linky na letiská Londýn-Stansted, Londýn-Luton, Manchester.

Pre cestujúcich z Británie je povinná karanténa, rozhodli hygienici

Od pondelka 21. decembra 2020 od 0:00 bude po príchode na Slovensko pre všetky osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Veľkú Britániu, platiť povinnosť domácej izolácie. Už nebude možné predísť jej preukázaním sa výsledkom RT-PCR testu. Zavádza to nová vyhláška hygienikov, denník Pravda o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva.

Každý občan prichádzajúci z Veľkej Británie sa musí najneskôr bezprostredne pri vstupe do Slovenskej republiky registrovať na webe: https://korona.gov.sk/ehranica/ a na požiadanie sa preukázať potvrdením o splnení tejto povinnosti príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky.

Osoba v izolácii bude na COVID-19 testovaná najskôr na piaty deň po zaregistrovaní na webe. Ak bude test negatívny, izolácia sa končí.

Podmienky vstupu z Veľkej Británie na naše územie preventívne sprísňujeme v súvislosti s rozšírením novej mutácie koronavírusu SARS-CoV-2 identifikovaného na juhu Veľkej Británie.

Krajina tulipánov sa zavrela

V Holandsku platí od 15. decembra prísny päťtýždňový celoštátny lockdown. Všetky obchody v krajine, ktoré nepredávajú základné tovary, zostanú do 19. januára zatvorené. Prerušená je činnosť kaderníctiev, múzeí či divadiel.

Všetky školy a univerzity prešli na dištančné vzdelávanie. Vláda zároveň vyzvala domácnosti, aby denne mali na návšteve maximálne dvoch ľudí vo veku nad 13 rokov. Na obdobie vianočných sviatkov od 24. do 26. decembra však stanovila miernejšie pravidlo, ktoré znamená, že na návštevu jednej domácností môžu prísť traja ľudia.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #zmutovaný vírus #nová forma koronavírusu