Počet zahraničných turistov sa vo svete znížil o 70 percent

Tohtoročný kolaps cestovania podľa UNWTO znamená stratu takmer 900 miliárd eur na príjmoch z medzinárodného cestovného ruchu.

19.12.2020 10:58
koronavírus, USA, cestovanie Foto: ,
Globálne straty v oblasti cestovného ruchu sa priblížili jednému biliónu eur.
debata

Počet zahraničných turistov sa v roku 2020 pravdepodobne zníži o viac ako 70 % v dôsledku obmedzení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Cestovný ruch a cestovanie do zahraničia sa tak vrátia na úroveň z roku 1990. Uviedla to Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) vo svojej najnovšej správe.

UNWTO očakáva za celý rok 2020 pokles príletov zahraničných návštevníkov o 70 % až 75 % po tom, ako sa ich počet v období január – október 2020 znížil o 900 miliónov osôb v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

To by znamenalo, že sa globálny cestovný ruch vráti na úroveň spred 30 rokov, keď mala svetová populácia o vyše 2 miliárd ľudí menej ako v súčasnosti, skonštatovala UNWTO so sídlom v Madride.

Tohtoročný kolaps cestovania by podľa UNWTO mohol znamenať stratu takmer 900 miliárd eur na príjmoch z medzinárodného cestovného ruchu. „Je stále jasnejšie, že cestovný ruch je jedným z najpostihnu­tejších odvetví touto bezprecedentnou krízou,“ uviedol generálny tajomník UNWTO Zurab Pololikashvili.

Ázijsko-tichomorská oblasť je zase najzasiahnutejším regiónom. Počet príchodov zahraničných turistov tam klesol o 82 % oproti vlaňajšku, čo je rozdiel o 10 percentuálnych bodov v porovnaní so svetovým priemerom.

Väčšina krajín v tomto regióne má od marca svoje hranice prevažne uzavreté a vstup povoľuje iba tzv. navrátilcom (buď svojim občanom, ktorí sa vracajú zo zahraničia, alebo cudzincom s trvalým pobytom na ich území), prípadne tzv. potrebným pracovníkom. Niektoré štáty regiónu, napríklad Austrália a Malajzia, zakázali občanom na určitý čas opustiť krajinu.

Pandémia z hľadiska turizmu najmenej postihla Európu a Ameriku, ktoré zaznamenali pokles o 69 % a o 68 %. „V Európe viaceré destinácie zmiernili v lete obmedzenia, najmä v rámci schengenského priestoru,“ dodala UNWTO.

debata chyba
Viac na túto tému: #cestovanie #cestovný ruch #UNWTO