Vláda prerokuje novely zákonov, živnosti i investičnú pomoc štátu

Bremeno odškodnenia obetí násilných trestných činov sa má už po začatí trestného konania preniesť na štát, vyplýva to z navrhovanej novely zákona o obetiach trestných činov, ktorou sa má zaoberať vláda na svojom stredajšom rokovaní.

16.12.2020 08:01
debata

Právna úprava z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR rovnako dáva zelenú zriadeniu intervenčných centier na pomoc obetiam domáceho násilia v každom samosprávnom kraji.

Ďalší návrh na zmenu legislatívy sa týka zákona o živnostenskom podnikaní. Novelizáciou právneho predpisu sa má živnostenské podnikanie zjednodušiť, napríklad sa má predĺžiť lehota na oznámenie zriadenia prevádzkarne, ale aj lehota na preukazovanie požadovanej praxe od jej ukončenia. Zmierniť sa majú aj požiadavky na predkladanie údajov pri ohlasovaní živnosti.

Vláda sa bude takisto zaoberať aj zmenou účelu použitia nevyčerpaných bežných výdavkov rezortu školstva. Zdroje vo výške 1.850.000 eur boli v rozpočte 2020 určené na stabilizačný príspevok pre študentov bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia odboru ošetrovateľstva, po novom by sa mali presunúť v prospech iných pôžičiek. Suma 1,3 milióna bude určená na pôžičky pre študentov, 550.000 na pôžičky pre pedagógov.

Vláda má v predbežne zverejnenom programe 19 bodov, takisto sedem informatívnych materiálov. Rokovať má o aj o návrhu zmiernenia podmienok na poskytnutie štátnej investičnej pomoci či návrhu na predĺženie platnosti Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Ministri budú tiež schvaľovať národnú koncepciu Konferencie o budúcnosti Európy či aktualizovanú Stratégiu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci SR na roky 2021 – 2027.

Očakáva sa, že kabinet prijme na rokovaní záväzné uznesenia týkajúce sa sprísnenia protipandemických opatrení.

debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #živnosti #investičná pomoc štátu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy