Košický samosprávny kraj si schválil rozpočet vo výške 296 miliónov eur

14.12.2020 12:47
Deň Košíc
Košice pre budúci rok rátajú s vyrovnaným rozpočtom. Autor: ,

Celkový dlh Košického samosprávneho kraja je na koniec budúceho roku predpokladaný v sume 93,4 milióna eur, čo znamená zadlženosť na úrovni 41 percent.

Košický samosprávny kraj (KSK) by mal v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom na úrovni 296 miliónov eur. Krajskí poslanci to schválili na pondelkovom zasadnutí. Za návrh rozpočtu hlasovalo 52 z nich, proti nebol nikto, zdržali sa dvaja poslanci.

Tvorbu rozpočtu ovplyvnila pandémia ochorenia COVID-19 a s ňou súvisiaci výpadok príjmov. „Najvýraznejšie je to viditeľné na daniach z príjmov fyzických osôb. Oproti vlaňajšku je táto časť rozpočtu pre koronakrízu nižšia o viac ako sedem miliónov eur,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Kraj sa podľa neho chce aj v budúcom roku sústrediť na obnovu cestnej a budovanie cyklistickej infraštruktúry.

„Z celkového objemu viac ako 63 miliónov eur v rámci kapitálových výdavkov by malo ísť na opravy komunikácií a mostov približne 40 miliónov eur. V pláne máme rekonštrukcie ciest aj mostov postavených z nosníkov typu Vloššák,“ skonštatoval. Na opravy a rekonštrukcie ciest II. a III. triedy kraj získal aj nenávratnú finančnú výpomoc 20 miliónov eur od Ministerstva financií (MF) SR.

Rozpočet ráta s bežnými výdavkami v sume 227 miliónov eur. Návrh bežného rozpočtu je prebytkový a návrh kapitálového rozpočtu schodkový, pričom schodok kapitálového rozpočtu v sume 38,7 milióna eur je vykrytý prebytkom bežného rozpočtu, použitím fondu na výdavky a výdavkové finančné operácie, úverovými zdrojmi a návratnou finančnou výpomocou z MF SR.

Celkový dlh KSK je na koniec budúceho roku predpokladaný v sume 93,4 milióna eur, čo znamená zadlženosť na úrovni 41 percent. Hlavnú časť tvorí úver z Európskej investičnej banky (EIB) v sume 56 miliónov eur, takmer 27 miliónov eur je návratná finančná výpomoc cez ministerstvo financií a 10,2 milióna eur sú úvery od komerčnej banky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rozpočet #KSK #Košice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku