Viac pracovných ponúk netreba čakať. Firmy hlásia útlm

Slovenské firmy avizujú útlm náborových aktivít v 1. štvrťroku 2021. Najhoršie vyhliadky na trhu práce majú uchádzači o zamestnanie v segmente ubytovania a stravovania. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Manpower Group.

09.12.2020 15:28
robotníci, práca, notebook Foto:
Ilustračné foto.
debata

Čistý index trhu práce vyčíslila firma na mínus štyri percentá, čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom znamená pokles o tri percentuálne body a v medziročnom porovnaní o štyri percentuálne body. „Po vykonaní sezónneho očistenia dát s cieľom odstránenia vplyvu sezónnych výkyvov v náborových aktivitách je hodnota indexu mínus jedno percento,“ dodala spoločnosť s tým, že čistý index trhu práce sa počíta ako rozdiel medzi percentom firiem, ktoré budú pracovníkov naberať, a firiem, ktoré plánujú prepúšťať.

Zamestnávatelia v piatich zo siedmich odvetví predpokladajú na začiatok roka 2021 znižovanie počtu pracovných síl. Najslabšie náborové aktivity budú v odvetví ubytovania a stravovania, kde čistý index trhu práce má hodnotu mínus 27 percent. Zamestnávatelia v spracovateľskom priemysle očakávajú stagnáciu trhu s indexom mínus desať percent. V segmente inej výroby spoločnosť vyčíslila index na mínus deväť a v stavebníctve na mínus osem percent. Optimistické vyhliadky sú v segmente veľkoobchodu a maloobchodu, pri ktorých dosiahol index hodnotu plus desať percent.

V segmentoch financie, poistenie, nehnuteľnosti a ďalšie služby dosiahol index hodnotu plus jedno percento. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom ide o prepad hodnoty indexu napríklad v prípade ubytovania a stravovania o 23 percentuálnych bodov či v segmente stavebníctva o 11 percentuálnych bodov. Naopak, index rástol vo veľkoobchode a maloobchode. Najslabšie náborové prostredie očakávajú firmy na strednom Slovensku s indexom mínus osem percent. Bratislava hlási index mínus šesť percent, východné Slovensko mínus tri percentá a západné Slovensko mínus dve percentá.

V medzikvartálom porovnaní je na tom najhoršie Bratislava (prepad o 12 p. b.) a mierny pokles je aj v iných regiónoch. Pracovné miesta sú najohrozenejšie v rámci stredných podnikov a mikropodnikov, kde index nadobudol hodnotu mínus osem percent. Veľké organizácie hlásia index mínus štyri percentá a malé mínus jedno percento. Pri mikropodnikoch to znamená medzikvartálny prepad o 12 percentuálnych bodov a v stredných podnikoch o tri percentuálne body. Naopak, malé firmy si polepšili o päť percentuálnych bodov. Z prieskumu tiež vyplynulo, že polovica slovenských zamestnávateľov si myslí, že sa nikdy nevráti k náboru v takej miere ako pred pandémiou.

Tretina firiem, naopak, očakáva, že nábor nových zamestnancov dosiahne úroveň spred pandémie až v najbližších 12 mesiacoch. „Len veľmi malá časť (päť percent) slovenských zamestnávateľov má smelšie náborové plány a do normálu sa plánuje vrátiť v najbližších troch mesiacoch,“ dodala spoločnosť. V globálnom meradle najsilnejší trh práce očakávajú zamestnávatelia na Taiwane (+23 %), v USA (+17 %), Singapure (+15 %), Austrálii (+10 %) a Brazílii (+10 %). Najslabšie náborové plány hlásia Panama (-7 %), Spojené kráľovstvo (-6 %), Švajčiarsko (-4 %), Rakúsko (-2 %) a Hongkong (-2 %).

debata chyba
Viac na túto tému: #zamestnanosť #nezamestnanosť #firmy #pracovné ponuky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy