Hygienici vyzývajú ľudí, aby do otvorených prevádzok nechodili. Hrozia pokutami

Dnes napriek opatreniam otvorili stovky reštaurácií a fitnescentier. Hygienici vyzvali ľudí, aby do podnikov nešli. Hovoria aj o mastných sankciách.

08.12.2020 12:40 , aktualizované: 17:32
debata (404)

„Epidemiologická situácia na Slovensku, ani prognózy jej vývoja, nie sú priaznivé. V tejto situácii je mimoriadne dôležitá osobná zodpovednosť každého z nás. Chránime tým seba aj svojich blízkych. So všetkou pokorou vyzývame ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia,“ vyzvala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Cieľom opatrení je podľa nej spomaliť šírenie nákazy. Aj preto hygienici poprosili ľudí, aby si prípadnú večeru v reštaurácii či cvičenie v posilňovni, ktoré nerešpektujú protipandemické opatrenia, premysleli.

Neposlušné podniky sa dostali aj na utorkové rokovanie Ústredného krízového štábu. Pred jeho začiatkom to potvrdil aj hlavný hygienik Ján Mikas. „Je to nešťastné riešenie a nefér voči ostatným prevádzkam, ktoré vyhlášky dodržiavajú“ povedal. Vyzval ľudí, aby zvážili návštevu podnikov.

Zúfalý trucpodnik

To, že sa vzburou podnikov budú na zasadnutí zaoberať potvrdil pred zasadnutím aj minister vnútra Roman Mikulec. „Čo chcú takýmto spôsobom dosiahnuť?,“ pýtal sa. Podnikatelia podľa neho takto nedosiahnu nič.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) dlhodobo odmieta plošné zatvorenie prevádzok bez rozdielu. „V rámci nedávno predstaveného plánu Semafor zdravia navrhuje posudzovanie situácie a možného otvárania a zatvárania prevádzok podľa regiónov – v závislosti od miery pozitivity v konkrétnych oblastiach,“ spresnila hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková. Keďže sa opatrenia vymykajú logike, vysvetľuje, dochádza k situáciám, že ľudia nedodržiavajú pravidlá. Práve to je tŕňom v oku ministra hospodárstva. Utorkový bojkot opatrení vníma Sulík „ako akt zúfalstva, ku ktorému nemuselo dôjsť“, tvrdí Matejková. Podľa ministra hospodárstva neexistuje dôvod prečo by mali byť prevádzky zatvorené aj v najmenej postihnutých okresoch pandémiou.

„Zodpovednosť za otváranie prevádzok nie je v kompetencii ministerstva dopravy,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf. Práve rezort dopravy však zastrešuje cestovný ruch.

Proti pokute sa dá odvolať, nebojíme sa

„Od rána sme mali 30 až 40 ľudí,“ hodnotí aktuálnu situáciu vo svojom fitnescentre v Martine Pavel Kiseľ z Únie fitness centier Slovenska. Ľudia strach nemajú, dodržiavajú aj hygienické opatrenia. „Cvičí sa bez rúšok, dezinfikujú sa stroje, evidujú sa klienti,“ hovorí Kiseľ. V posilňovni cvičia podľa vyhlášky hygienikov ešte zo 3. júna.

Čo hovorí júnová vyhláška

Viaceré posilňovne cvičia podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva z 3. júna, kedy sa po jarnej vlne otvorili fitnescentrá.

Vo všetkých prevádzkach vtedy hygienici nariadili prísne opatrenia – dvojmetrové rozostupy alebo 15 metrov štvorcových na jedného cvičenca. Cvičiť sa pritom mohlo bez rúška s povoleným vstupom do šatní a spŕch.

Prevádzkovatelia mali viesť presnú evidenciu o každom jednom návštevníkovi. A to po dobu 30 dní pre potreby Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva. Takisto museli dezinfikovať zariadenia po každom klientovi.

A čo pokuty? „Máme na výber či pokuty udelia, alebo pôjdeme do krachu,“ hovorí Kiseľ. Pri udelení pokút je však podľa neho možné podať aj odvolanie a prevádzka bude môcť naďalej fungovať. Kiseľ však verí, že k pokutám nedôjde, nakoľko sektor fitness a gastro je už teraz vo veľkých problémoch a prevádzky už teraz bojujú o prežitie.

Stovky reštaurácií láka ľudí na svoje pochutiny cez sociálne siete. „Môžete sa posadiť už aj do interiéru a objednať si pizzu, strapačky, wrap, burger alebo inú dobrotu,“ píše Loove restaurant by Vegana v Bratislave.

Mastné sankcie

„Niektorí prevádzkovatelia budú dnes a možno i po najbližšie dni obchádzať platné vyhlášky. Tým sa môže zhoršiť situácia a oddiali sa tak uvoľňovanie opatrení a návrat do normálneho života,“ vysvetľuje Račková. Úlohou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľud, dodáva. „Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je potom úloha príslušných rezortov,“ hovorí Račková.

Reštaurácie i fitnescentrá, ktoré otvoria a nedodržia platné nariadenia, môžu počítať s mastnými pokutami. „Úmyselné obchádzanie pravidiel, ktoré nás chránia, môže, bohužiaľ, viesť k exemplárnym sankciám. Veľmi neradi by sme sa dostali do tejto situácie, pretože podnikateľský sektor je počas pandémie aj tak ťažko skúšaný. Ak to však bude potrebné, budeme k tomu musieť v záujme ochrany zdravia ľudí pristúpiť,“ upozorňuje Račková.

„V súčasnosti nie sme v situácii, kedy si môžeme dovoliť čakať, v ktorej prevádzke a v ktorom regióne sa vírus rozšíri,“ hovorí Račková. V momente, kedy sa človek nakazí stáva sa z neho šíriteľ. V tom prípade je potrebné aby takýto človek sa vyhol blízkemu kontaktu s rodinou či pracovisku. Okrem vyhodnocovania epidemiologickej situácie sa pri rozhodovaní o preventívnych opatreniach odborníci opierajú aj o vedecké znalosti, vysvetľuje Račková.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva sú v kontakte s krajskými a okresnými riaditeľstvami Policajného zboru. „Situáciu monitorujeme a vykonávame kontroly buď v súčinnosti s regionálnymi Úradmi verejného zdravotníctva alebo samostatne,“ informoval denník Pravda tlačový odbor ministerstva vnútra. Porušenia sa riešia v zmysle zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Jednotlivé prípady budú riešené individuálne. Výška pokuty uložená políciou na mieste môže byť do 1 000 eur alebo vec posunie polícia na ďalšie riešenie na Úrade verejného zdravotníctva, dodal tlačový odbor rezortu vnútra.

Pomoc treba účinne a rýchlo

Proti vzbure niektorých reštaurácií a otváraniu v rozpore s platnými opatreniami sa postavila aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska. Jej generálny manažér Marek Harbuľák však pripomína, že gastro sektor, rovnako ako ďalšie služby cestovného ruchu, zasiahla pandémia výrazne viac ako ostatné odvetvia. „Prijaté opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia znamenali zatvorenie alebo výrazné obmedzenie gastro sektora, čo spôsobuje obrovské ekonomické škody a sú priamou príčinou existenčných problémov tisícov podnikov a zamestnávateľov,“ hovorí.

Plošná pomoc zo strany štátu však nie je pre gastronomické prevádzky a cestovný ruch dostatočne účinná, upozorňuje Harbuľák. „Žiadame prijatie rýchlych opatrení príslušnými rezortmi, ktoré pomôžu sektoru získať financie, aby mohli prežiť ťažké obdobie nasledujúcich mesiacov,“ hovorí.

České reštaurácie odmietajú zatvoriť

Pre zhoršenie pandemickej situácie zavádza česká vláda prísnejšie opatrenia. Od stredy tak budú musieť reštaurácie a pohostinstvá zatvoriť svoje prevádzky o 20 hodine a nie o desiatej hodine večer. Reštaurácie u našich susedov tak prídu o miliardu českých týždenne.

Majitelia reštaurácií v Ostrave zvažujú, že svoje prevádzky v stredu o ôsmej hodine večer nezatvoria. Vyvesiť chcú aj štátnu vlajku ako vzdor novému nariadeniu českej vlády „V stredu nezatvoríme náš pivovar a reštauráciu o 20:00 a na protest vyvesíme českú vlajku. Veríme, že sa k nám pridajú ostatní kolegovia, ktorí sú psychicky, fyzicky i finančne úplne na pokraji svojich síl ako my,“ povedal pre agentúru ČTK Jiří Janeček z podniku v Jincích. Reštaurácie si podľa neho vybrala vláda ako obetného barančeka na neschopnosť riešenia pandemickej situácie.

Nájdu sa aj takí, čo svoje podniky zatvoria. „Ja síce som veľkým kritikom toho, čo sa deje, ale s takými opatreniami nesúhlasím,“ povedal pre agentúru ČTK Jiří Vašíček, majiteľ ostravských reštaurácií Blesk v Mariánských Horách a Sport v Porubě.

Pre niektoré podniky to bude posledná kvapka, upozorňuje Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank. „Tržby gastronomických zariadení v Česku sa za bežných podmienok pohybujú priemerne okolo 500 miliónov korún denne,“ hovorí. Tržby od stredy klesnú českým reštauráciám o tretinu bežného stavu, odhaduje ekonóm. Jesť von chodí len 60 percent bežných návštevníkov.

© Autorské práva vyhradené

404 debata chyba
Viac na túto tému: #reštaurácie #Úrad verejného zdravotníctva #fitnescentrá