Tlačenica pri vianočných nákupoch? Zrušte hodiny pre seniorov, žiadajú obchodníci

Viac nakupovania, menej času. Pred Vianocami sa ľudia snažia zásobiť, no pre vyhradené nákupné hodiny pre seniorov hrozí, že ľudia buď nestihnú nakúpiť alebo sa budú výraznejšie stretávať pred predajňami.

08.12.2020 08:46 , aktualizované: 14:12
debata (19)

„Je tu reálna hrozba, že ponechanie seniorských hodín v nezmenenom rozsahu aj v čase tradične zvýšených nákupov pred sviatkami spôsobí, že zvyšné otváracie hodiny nebudú pre verejnosť dostatočné,“ upozorňuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Aliancia preto vyzýva vládu, ako aj všetky ostatné kompetentné štátne orgány, aby venovali hroziacim komplikáciám v obchodoch pred blížiacimi sa sviatkami primeranú pozornosť. Navrhované opatrenia nemajú za cieľ uprednostniť záujmy obchodníkov, ale sú v prospech celej zákazníckej verejnosti, ich nákupného pohodlia a bezpečnosti.

Čo hovoria na zrušenie vyhradených hodín pre seniorov hygienici?

Argumentmi obchodníkov sa zaoberali aj hygienici. „Z nášho pohľadu je práve počas predvianočnej nákupnej horúčky dobré, ak je vyhradený čas pre tých najzraniteľnejších a prosíme ich preto, aby v záujme ochrany ich zdravia využívali vyhradený čas vždy, keď je to možné,“ povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Chystá zmenu v nákupoch seniorov? „Nevylučujeme však, že o tejto otázke ešte prebehne diskusia na konzíliu odborníkov alebo na ústrednom krízovom štábe,“ povedala Račková.

Obchodné reťazce združené v SAMO preto navrhujú operatívne prehodnotiť režim seniorských hodín a pristúpiť k ich zrušeniu. „Realita ukázala, že počas jarnej aj jesennej vlny pandémie koronavírusu, vzhľadom na prísne hygienické pravidlá, ktoré v obchodoch platia, sú epidemiologické riziká blízke nule. Tomu nasvedčuje aj fakt, že doteraz nie je známy ani jeden prípad, kedy by došlo k šíreniu nákazy koronavírusu medzi zákazníkmi či zamestnancami v priestoroch obchodu,“ hovorí Krajčovič.

V predvianočnom nákupnom období dochádza v prevádzkach potravín a drogérie nielen k ich zvýšenej návštevnosti, ale aj k zvýšeniu času, ktorý v nich zákazníci strávia. Deje sa tak nielen v dôsledku nákupov väčšieho množstva tovarov, ale aj nákupu širšieho sortimentu, ktorého výber si vyžaduje prirodzene dlhší čas. Keďže počet zákazníkov v predajniach zostáva naďalej regulovaný, SAMO upozorňuje na hroziacu zvýšenú koncentráciu zákazníkov pred obchodmi.

V čase, keď trvá povinnosť dodržiavať v prevádzkach stanovený limit 15 m2 z predajnej plochy na zákazníka, a teda nie je možné zvýšiť koncentráciu zákazníkov v prevádzkach nad túto hranicu, zrušenie, čiastočné zrušenie alebo skrátenie seniorských nákupných hodín vníma SAMO ako jediné možné riešenie. Navyše, podľa doterajších skúseností, seniorské hodiny sú málo využívané, keďže veľká časť seniorov bežne nakupuje aj v časoch, ktoré nie sú špeciálne vyhradené pre nich.

SAMO tiež osobitne žiada úplne prehodnotiť platnosť seniorských hodín v prevádzkach drogérií. Podľa vlastných zistení, nákupy v drogérii počas seniorských hodín tvoria iba 2 % z denných tržieb a medziročný prepad z tržieb je v týchto hodinách až 80 %. To poukazuje jednoznačne na nezáujem seniorov, ktorí si drogistický tovar nakupujú spolu s potravinami, keďže využívajú tzv. one stop shopping, teda nakupujú potraviny a drogériu na jednom mieste.

Nevýhodou existencie seniorských hodín aj v drogériách je potom zbytočná motivácia seniorov navštevovať viacero obchodných prevádzok, čo z epidemiologického hľadiska, vzhľadom na rizikovosť tejto skupiny obyvateľstva, nie je žiaduce.

Čo navrhujú obchodníci

Ako minimum, navrhuje SAMO, zrušiť seniorské hodiny minimálne v termínoch 21. až 24. decembra a 30. až 31. decembra.

V prípade, že nedôjde k zrušeniu seniorských hodín, SAMO alternatívne navrhuje, aby sa rozsah seniorských hodín zúžil a zvýšil sa tak rozsah nákupného času vyhradeného pre ostatných zákazníkov.

Aliancia navrhuje preto v prípade zúženia týchto hodín, aby sa buď zredukovali na dni pondelok, streda, piatok pri zachovaní času, resp. skrátili na čas od 9:00 do 10:00 pri zachovaní režimu pondelok až piatok. Zároveň, navrhuje ich úplne zrušenie dňa 24. 12. 2020, kedy sú obchodné prevádzky zo zákona otvorené len do 11.00 hodiny.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #nákupy #Vianoce #seniorské hodiny