Čo bude s lyžiarskymi strediskami? Zhodnotia to odborníci a pandemická komisia

Konzílium odborníkov aj Pandemická komisia vlády SR sa majú do piatka 11. decembra vyjadriť k návrhu Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorý má sprísniť podmienky fungovania lyžiarskych stredísk počas pandémie koronavírusu. Ide o takzvaný semaforový systém, pričom do úvahy prichádza aj antigénové testovanie a povinnosť dodržiavania základných hygienických opatrení. „Do 11. decembra je predčasné čokoľvek komentovať,“ vyhlásil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

07.12.2020 12:33
ján mikas Foto: ,
Na zasnežených svahoch by ste mali dbať na ochranu zraku.
debata (4)

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa téma lyžiarskych stredísk nie je uzavretá. V súčasnosti nie je vo vyhláške obmedzené lyžovanie. Ako však Mikas podotkol, bude to treba upraviť. Po poslednom minulotýždňovom rokovaní Pandemickej komisie vlády SR upozornil, že pri rozhodovaní treba vychádzať z epidemiologickej situácie. Tá je podľa neho zatiaľ veľmi vážna, treba mať však nachystaný aj plán, keď by situácia lyžovačky dovoľovala.

„Pandemická komisia v piatok prediskutovala aj semafor, ktorý predložilo ministerstvo dopravy. Konzílium odborníkov si ho mal cez víkend preštudovať a v priebehu tohto týždňa sa pokúsia vypracovať plán, ktorý by bol použiteľný. Čiastočne sa pozeráme aj na okolité krajiny, ako sa k tomu postavia,“ vysvetlil Mikas. Dodal, že Francúzsko, Taliansko a Nemecko skôr tlačia na to, aby lyžiarska sezóna nezačala skôr ako v januári, Rakúsko a Švajčiarsko plánujú niektoré lyžiarske strediská otvoriť.

„Musíme zvážiť aj to, aby naši občania necestovali do týchto krajín a naspäť, čím by sa zase zvýšila mobilita a možnosť zanesenia infekcie, budeme sa snažiť nájsť kompromis,“ povedal hlavný hygienik. Tento kompromis si vie predstaviť, ak nebudú plné nemocnice a ľudia nebudú vo veľkom zomierať. „Vieme si predstaviť aj kompromis, kde budú jasne nastavené pravidlá, kde bude mať miesto aj antigénové testovanie a dodržiavanie základných hygienických opatrení. Pracujeme na tom,“ uzavrel Ján Mikas.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #lyžovanie #lyžiarske strediská #pandémia