Poľsko a Maďarsko dostali ultimátum. EÚ ich môže vynechať z plánu obnovy

07.12.2020 11:09
Poland EU Budget
Premiéri Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán sa za posledných desať dní dvakrát stretli, aby koordinovali postoj Varšavy a Budapešti voči Bruselu. FOTO: SITA/AP Autor:

Európska únia (EÚ) vynechá Poľsko a Maďarsko zo svojho plánu obnovy hospodárstva, ak budú tieto dve krajiny aj naďalej vzdorovať snahám spojiť vyplatenie finančnej pomoci s dodržiavaním pravidiel právneho štátu. Uviedol to francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune.

Pripustil, že takýto krok je síce právne zložitý, ale možný. „Naše stanovisko je jasné – neobetujeme ani zotavenie (ekonomiky), ani vládu zákona,“ povedal Beaune pre týždenník Journal du Dimanche. Dodal, že zrušenie podmienky o dodržiavaní zásad právneho štátu neprichádza do úvahy.

Maďarsko a Poľsko už celé týždne blokujú schválenie sedemročného rozpočtu EÚ a tiež uvoľnenie prostriedkov z fondu obnovy na pomoc ekonomikám bloku zotaviť sa z recesie vyvolanej pandémiou nového koronavírusu.

Beaune uviedol, že oba východoeurópske štáty riskujú stratu finančných príspevkov rádovo v miliardách eur, ak budú aj naďalej trvať na svojom vete. Zdôraznil pritom, že to nie je to hrozba, ale priamy dôsledok absencie nového rozpočtu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #plán obnovy #Maďarsko #EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku