V Argentíne zdania bohatých. Ich peniaze chcú použiť na riešenie koronakrízy

Argentínsky Senát schválil jednorazové zdanenie približne 12 tisíc najbohatších ľudí v krajine. Majú tak byť financované opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu

05.12.2020 15:17
Alberto Fernández argentína Foto: ,
Argentínsky prezident Alberto Fernández verí, že takto štát získa na boj s koronakrízou približne 3 miliardy eur.
debata (14)

Argentínsky senát schválil jednorazové zdanenie približne 12 tisíc najbohatších ľudí v krajine, z ktorého majú byť financované opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu, ako je nákup zdravotníckych potrieb či pomoc pre chudobných, študentov či menšie a stredné podniky. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

Po dlhej a búrlivej debate presadila provládna väčšina senátorov v piatok prijatie návrhu na tzv. solidárny príspevok pomerom hlasov 42 k 26. V dolnej komore parlamentu, Poslaneckej snemovni, návrh prešiel už predtým pomerom hlasov 133 k 115.

Vláda prezidenta Alberta Fernándeza dúfa, že týmto opatrením – nazvaným aj „milionárska daň“ – získa 300 miliárd pesos (3,03 mld. eur). Na základe tohto programu zaplatia ľudia s deklarovaným majetkom vyšším než 200 miliónov pesos progresívnu daň do 3,5 percenta z majetku, ktorý majú v Argentíne, a do 5,25 percenta z majetku v zahraničí.

Jeden z autorov návrhu, zákonodarca Carlos Heller zdôraznil, že tento plán má „ďaleko od zdanenia produktívnej aktivity“. Neoliberálna koalícia exprezidenta Mauricia Macriho to však označila za „konfiškačné“ opatrenie.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Argentína #milionárska daň #koronakríza
Flowers