Nezamestnanosť na Slovensku rastie už 9 mesiacov, pribúda mladých bez práce

04.12.2020 10:00
výpoveď, rúško, nezamestnanosť
Nezamestnanosť sa výrazne zvýšila medzi mladými vo veku 25 - 34 rokov, a to o 29 percenta. Autor:

Tempo rastu nezamestnanosti na Slovensku sa v treťom štvrťroku zrýchlilo. Počet ľudí bez práce podľa Výberového zisťovania pracovných síl dosiahol 196,5-tisíca osôb.

Tempo rastu nezamestnanosti na Slovensku sa v treťom štvrťroku zrýchlilo. Počet ľudí bez práce podľa Výberového zisťovania pracovných síl dosiahol 196,5-tisíca osôb a medziročne bol vyšší o 21,9 percenta.

V absolútnom vyjadrení ide o nárast počtu nezamestnaných o 35,3-tisíca osôb. Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila o 1,3 percentu­álneho bodu na 7,2 percenta. Rástla tak tretí štvrťrok po sebe a dostala sa na úroveň prelomu rokov 2017 a 2018. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR. V medzikvartálnom porovnaní vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 10,6-tisíca osôb, čo prestavuje nárast o 5,9 percenta na 190,7-tis. osôb.

Pre koronakrízu rástla najmä krátkodobá nezamestnanosť. Počet nezamestnaných do šesť mesiacov dosiahol 96,1-tisíca osôb. „Každý druhý človek bez práce sa stal nezamestnaným počas posledného pol roka,“ upozornili štatistici.Podiel tejto skupiny na celkovom počte nezamestnaných vzrástol na 48,9 %, pred rokom tvorila menej ako tretinový podiel.

Nezamestnanosť sa najviac zvýšila v dvoch najpočetnejších vekových skupinách nezamestnaných, a to v skupine 35 – 49 ročných o 34,7 percenta a medzi mladými vo veku 25 – 34 rokov o 29 percenta. Počet nezamestnaných sa medziročne mierne znížil u 55 – 59 ročných a u 50 – 54 ročných.

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 21,2 % z celkovej nezamestnanosti, ich podiel sa medziročne znížil o 7,8 percentu­álneho bodu. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (25,9 %) a v obchode (8,5 %).

Vyššie percentuálne prírastky nezamestnaných boli najmä v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. V Trenčianskom kraji bol zároveň najvyšší nárast regionálnej miery nezamestnanosti o 2,3 percentu­álneho bodu na úroveň 5,1 %, tento kraj však patrí k regiónom s nižšou mierou nezamestnanosti. Veľmi podobný nárast miery nezamestnanosti bol tiež v Nitrianskom a Prešovskom kraji (o 2,2 percen­tuálneho bodu).

Z ôsmich krajov Slovenska vykazovali vyššiu mieru nezamestnanosti ako je slovenský priemer tri, najvyššie hodnoty boli v Prešovskom kraji 12,2 % a v Košickom kraji 8,8 %. Najnižšia miera nezamestnanosti pretrvávala v Bratislavskom kraji 3,6 %.

V prvom až treťom štvrťroku tohto roka nezamestnanosť medziročne vzrástla o 12,6 % na 178,7-tisíca osôb. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,8 percentu­álneho bodu na 6,6 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nezamestnanosť na Slovensku #nezamestnanosť #koronakríza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku