Odborári chcú referendum. Práva zamestnancov sú ohrozené, tvrdia

, 26.11.2020 10:00, aktualizované: 10:45

Nezhody medzi odborármi a ministerstvom práce pokračujú. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) na tlačovej konferencii ohlásila petíciu. Odborári chcú vyhlásiť referendum s piatimi otázkami. Upozorňujú, že sú ohrozené práva zamestnancov a postavenia odborov na Slovensku.

„Podpisom petície za vypísanie referenda môžu dať občania najavo, že nesúhlasia s opatreniami vlády, ktoré znižujú mzdové a sociálne štandardy pracujúcich a negatívne zasahujú do postavenia a práv zamestnancov,“ oznámili odborári. Na tlačovej konferencii plány s petíciou predstavil prezident KOZ Marián Magdoško, viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová a členovia predstavenstva.

Snaha o referendum je pokračovaním dlhodobých nezhôd medzi odborármi a ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina). „Všetci registrujete, že 24. augusta sme odišli z tripartity po tom, ako sa minister práce spojil so zamestnávateľmi a prišli s takým návrhom zákona o minimálnej mzdy s akým prišli,“ povedal prezident KOZ Marián Magdoško.

Odborári sa preto rozhodli pre protestné akcie, ktoré im značne hatil vyhlásený núdzový stav, dodal. Aj preto boli aktívni na sociálnych sieťach a teraz pokračujú snahou o vyhlásenie referenda s piatimi otázkami. „Považujeme to za aroganciu moci, čo sa deje na Slovensku,“ povedal Magdoško. O zastavenie návrhov z dielne ministra práce žiadali okrem samotného ministra aj poslancov, premiéra i prezidentku.

Novela Zákonníka práce, ktorá je na rokovaní v parlamente, upravuje aj pôsobnosť odborových organizácií na podnikovej úrovni, ale aj v tripartite, upozornila viceprezidnetka KOZ Monika Uhlerová. Po novom má byť každý člen odborov v tej-ktorej firme aj jej zamestnancom. „Považujeme to za zásah do slobody združovania i fungovania odborových organizácií, ktoré fungujú na základe vlastných stanov,“ povedala Uhlerová. Ide podľa nej aj o porušenie dohovorov Medzinárodnej organizácie práce.

„Kolektívne zmluvy nie sú vyjednané, podpísané,“ upozornila Uhlerová. Nejde pritom podľa nej len o platy, ale i o príspevky do fondov či pracovný čas. Odborári tlačia podľa nej vládu do vyjednávaní, no bez výsledku.

Odborári vyhlasujú petíciu. Chcú bojovať za...
Odborári vyhlasujú petíciu. Chcú bojovať za práva zamestnancov, ktoré sú podľa nich ohrozené. Autor: Pravda

Tripartita je už niekoľko mesiacov nefunkčná a od parlamentných volieb oficiálne rokovala len raz. Konflikt vyvolali zmeny pri minimálnej mzde. Odborári nesúhlasili s tým, aby bola nižšia ako 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Krajniak si preto zavolal na individuálne rokovanie len zástupcov zamestnávateľov. Podľa odborárov tým porušil pravidlá sociálneho dialógu a na protest z rokovania odišli predčasne. Odvtedy sa navzájom obviňujú z blokovania tripartity. Po tomto konflikte navyše prišiel minister práce s nápadom na zmenu zloženia tripartity.

Po novom tam majú firmy i ľudí zastupovať aspoň po tri organizácie. KOZ s tým však nesúhlasí. Zmení sa aj podmienka reprezentatívnosti. Doteraz museli odborári, ale aj zamestnávatelia splniť podmienku 100-tisíc členov. To za odbory spĺňala len KOZ. Po zmene sa budú členovia dopĺňať v podstate od najväčšieho. Stolička v tripartite bude zaručená len na jeden rok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tripartita #referendum #petícia #odborári #ministerstvo práce a sociálnych vecí #KOZ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku