5 správ týždňa alebo od Bruselského šachu k trampotám dobrovoľníkov po testovaní

Toto je výber piatich najdôležitejších ekonomických článkov tohto týždňa, ktoré priniesla redakcia ekonomiky denníka Pravda.

, 22.11.2020 09:00
Ilustračná snímka, šach Foto:
Ilustračná snímka.
debata (4)

1. Spomienkový optimizmus? Zabudnite!

Prečo sa poniektorým javí predrevolučná minulosť v ružových farbách? Odpovedať by na to azda vedeli sociológia, no mnohým stačí jednoduché ekonomické porovnanie. Čísla totiž nepustia!

Hoci ceny sa ani zďaleka nerovnajú tým, čo tu boli počas budovania svetlejších zajtrajškov, dovoliť si i tak môžeme viac. Zarábame totiž lepšie – oproti platom v porevolučných rokoch aj desaťkrát viac. A aj tie regále sú akési plnšie i pestrejšie.

2.Európsky šach

Úvod týždňa bol na udalosti pestrý. Rožky vystrčili ako obvykle Maďarsko a Poľsko – a čuduj sa svete, nechcú odobriť nový európsky rozpočet. Nevonia im pravidlo, na ktorom nástojí Brusel. Po novom chce totiž eurofondy podmieniť dodržiavaním princípov právneho štátu i únie. A sme doma! V stávke je tak aj dohoda na Pláne obnovy.

Aj vo štvrtok sa snažili lídri členských krajín z ošemetnej situácie akosi vykorčuľovať, či a ako sa im to podarí, ukážu najbližšie týždne.

3. Všetky farby dúhy

Zimná sezóna vraj bude. Lyžovať sa má podľa semafora. Ako to bude fungovať? Tri farby – zelená, oranžová a červená, určia, či sa na tom-ktorom svahu bude môcť lyžovať. Od regionálnych semaforov si rezort dopravy sľubuje záchranu zimnej sezóny. Návrh z dielne rezortu dopravy musia ešte odklepnúť hygienici.

Návrh má stále viacero nášľapných mín. Ako budú riešení pozitívny lyžiari? Bude sa testovať na svahu, či pred vstupom do lyžiarskeho strediska? A čo s tými, čo si zaplatia pobyt v zelenom hotely, no sami skončia ako červený?

4. Za dobrotu na žobrotu

Pomáhali ste pri plošnom testovaní? Veľmi sa so zarobených peniažkov netešte, môžete prísť o rodičovský príspevok. Štát totiž akosi nedomyslel, že i pre malý zárobok – stačí naozaj i desať či 20 eur, prídu rodičia o pandemický rodičovský príspevok. Nuž…

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa dušuje, že „ žiadny rodič kvôli práci dobrovoľníka nepríde o peniaze“. Dotknutým rodičom radí, aby sa odvolali a potom „budú“ problém riešiť. Minister práce sa domnieva, že úrady práce azda reagovali „neuvážene“.

5. Viac ako v roku 2008?

Ľudí bez práce pribúda. Ukázala to spoločná správa o zamestnanosti Európskej komisie. Potvrdzujú to aj nelichotivé čísla Eurostatu – nezamestnanosť je vyššia ako v krízovom roku 2008. Európsky odborári za tým vidia nepripravenosť Bruselu na ďalšiu krízu. Analytici hovoria o nepružnom systéme.

Zdá sa, že slovenský trh práce zatiaľ pandémia len jemne nahryzla. Zamestnanosť u nás zatiaľ ako-tak držia vládne opatrenia. Tými sa pochválil ešte v piatok (ako inak) aj minister práce. Miera evidovanej nezamestnanosti meraná úradmi práce za október dosiahla úroveň 7,35 percenta. V porovnaní s rovnakým obdobím počas vlaňajška však stúpla o vyše 2,4 percenta.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomika #rozpočet #Brusel #výber #redakcia #pandémia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy