Antigénové testy bude kupovať Sulíkov rezort. Treba zapojiť aj Fica, povedal Matovič

, 19.11.2020 11:27, aktualizované: 18:18
Testovanie Testy Antigénové  Lietadlo koronavírus
Na snímke antigénové testy na ochorenie Covid-19, ktoré dopravilo lietadlo Antonov An-124 Ruslan na bratislavské letisko M.R. Štefánika vo štvrtok 22. októbra 2020. Autor: ,

Antigénové testy potrebné na ďalšie celoplošné testovania bude napokon predsa obstarávať Ministerstvo hospodárstva SR. Vo štvrťrok o tom rozhodla vláda. Pôvodne sa mal kabinet materiálom predloženým predsedom vlády Igorom Matovičom zaoberať ešte v stredu. Rokovanie o tomto bode však bolo prerušené, s tým, že sa o ňom bude hovoriť na koaličnej rade.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, celkovo budú obstarávať 16 miliónov testov. V uznesení sa stanovili štyri dátumy, ku ktorým majú byť k dispozícii vždy po štyri milióny testov. On sám pritom nevedel povedať, či jeho ministerstvo tieto podmienky bude schopné splniť, rovnako sa nevedel vyjadriť k forme nákupu ako ani k cene testov. „Tak ja sa budem snažiť to obstarať. Nakoniec nie je to atómová fyzika. Pustíme sa do toho,“ vyhlásil minister.

Zároveň potvrdil, že zriadi komisiu, ktorá by mala na celý proces dohliadať. „Už teraz prizývam zástupcov Transparency International, Zastavme korupciou a zástupcov opozície, takže napríklad pán Fico, pán Pellegirini, alebo koho si pošlú, aby mohli na to dohliadať,“ avizoval Sulík. Jeho cieľom je, aby sa vyhli akýmkoľvek možným podozreniam. Minister sa už pritom v tejto veci obrátil aj na Úrad pre verejné obstarávanie, aby zistil, ktoré spôsoby obstarávania by v tomto prípade boli v súlade so zákonom.

Premiér Igor Matovič upresnil, že testy by mal rezort hospodárstva obstarať k 2., 9., 16. a 31. decembru. Tieto termíny považuje za „štedré“ a realistické. Zároveň zopakoval, že konzílium odborníkov, pandemická komisia, ako aj Ústredný krízový štáb označili masívne testovanie za mimoriadnu prevenciu proti šíreniu pandémie. Aktuálne malo podľa pôvodných odhadov na Slovensku denne pribúdať okolo 6 000 prípadov, podľa predsedu vlády sú dnes vďaka plošnému testovaniam čísla štvrtinové.

Matovič privítal aj prizvanie opozície do hodnotiacej komisie. Ideálne zloženie výberovej komisie by podľa neho bolo, aby bol jej predsedom Richard Sulík, prvým podpredsedom Robert Fico, druhým Peter Pellegrini a tretím Marian Kotleba. To by bola podľa premiéra „ideálna štvorka“. Predseda vlády zopakoval, že obstaranie testov pridelil ministrovi hospodárstva, aby bol „za niečo zodpovedný“.

„Rovnako je veľmi dobré, vtiahnuť do deja Roberta Fica, aby nemusel zboku kritizovať, nech sa realizuje, nech to nakúpi,“ povedal. Návrh na zabezpečenie antigénových testov predložil premiér na základe záverov rokovania Ústredného krízového štábu, na ktorom sa rozhodlo o masívnom testovaní. Pohotovostné zásoby majú slúžiť ako posledná rezerva štátu, preto sa nenavrhuje, aby antigénové testy nezabezpečila Správa štátnych hmotných rezerv.

„Vzhľadom na skutočnosť, že Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo vnútra SR plnia iné úlohy v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19, navrhuje sa využiť voľné kapacity iného ministerstva, ktorým je Ministerstvo hospodárstva SR,“ konštatuje sa v predkladacej správe.

Smer nebude asistovať pri kúpe testov, kým sa nevyrieši nákup cez trnavskú firmu

Opozičný Smer nebude asistovať pri nákupe žiadnych testov, pokiaľ sa nevyrieši „nezákonná, do oči bijúca krádež na testoch nakúpených cez malú trnavskú firmu, priamo napojenú na Igora Matoviča, Richarda Sulíka a Borisa Kollára“. Uviedol to Smer v reakcii na Sulíkovo vyjadrenie, že chce v súvislosti s nákupom zriadiť výberovú komisiu, do ktorej prizve aj zástupcov opozície a tretieho sektora.

„Predseda strany Smer Robert Fico v najbližších dňoch absolvuje stretnutie na finančnej správe a štátnych hmotných rezervách a vyslovuje obrovský údiv nad tým, ako médiá túto obrovskú krádež zatajujú a kryjú,“ doplnil hovorca strany Ján Mažgút. Kritizuje aj stanovisko TIS, ktorá podľa Smeru „túto krádež odobrila“. „Takéto kradnutie v priamom prenose a v takýchto obludných rozmeroch história moderného Slovenska nepozná,“ doplnil.

ĽSNS neodmieta vstup do Sulíkovej výberovej komisie k nákupu testov

Opozičná Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) neodmieta vstup do výberovej komisie, ktorú chce zriadiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v súvislosti s nákupom testov. Prizvať do nej mieni aj zástupcov opozície a tretieho sektora.

„Neodmietame vstup,“ uviedol predseda ĽSNS Marian Kotleba, ktorý iniciatívu víta. Upozornil však na to, že koalícia má dosť hlasov, aby opozíciu prehlasovala. „Vládna väčšina má silnú ústavnú väčšinu, ktorú sa nebojí zneužívať,“ doplnil.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Robert Fico #Richard Sulík #ministerstvo hospodárstva #Igor Matovič #antigénové testy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku