Za 110 miliónov eur zrekonštruujú železničnú trať medzi Prievidzou a Nitrou

Cesta vlakom sa skráti o približne 20 minút, zvýši sa bezpečnosť a ŽSR ušetria ročne až 4 milióny eur na prevádzkových nákladoch.

18.11.2020 14:22
zeleznicna stanica, vlak, cestovanie, hlavna... Foto:
Rekonštrukcia umožní aj výrazné zníženie prevádzkových nákladov. (Il. foto)
debata (2)

Rekonštrukcia trate medzi Prievidzou a Nitrou za 110 miliónov eur významne zlepší železničnú dopravu v tomto úseku. Na sociálnej sieti to uviedol Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). „Jednoduché úpravy tratí a výmeny zabezpečovacích zariadení môžu mať podobné efekty ako násobne drahšie modernizácie koridorov. Nový projekt ŽSR tak dosahuje spoločenské prínosy až 4,2 násobku každého investovaného eura, čo je medzi infraštruktúrnymi projektami u nás zatiaľ nevídané,“ uviedol ÚHP.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pripravili prvý z radu projektov, ktoré ÚHP identifikoval v audite v roku 2019. Jeho cieľom je zlepšiť 66 kilometrov železničnej trate medzi Prievidzou a Nitrou (po Jelšovce) za 110 miliónov eur. Cesta vlakom sa skráti o približne 20 minút, zvýši sa bezpečnosť a komfort pre cestujúcich. ŽSR ušetria ročne až 4 milióny eur na prevádzkových nákladoch.

Trať z Prievidze do Nitry je morálne a technicky zastaraná. Úroveň zabezpečenia zodpovedá prvej polovici 20. storočia. Výhybky v staniciach sa musia obsluhovať ručne. Pre chýbajúce zabezpečenie musia vlaky brzdiť zo 100 až na 40 km/h a čakať na protiidúce súpravy často aj desať minút. Realizáciou projektu sa zvýši rýchlosť na 120 km/h, vybudujú sa bezbariérové nástupištia a inštaluje sa moderné zabezpečenie s diaľkovým elektronickým ovládaním výhybiek.

V ďalších fázach prípravy projektu odporúča ÚHP drobné zmeny, ktoré môžu investíciu ešte vylepšiť, ako sú úpravy susedných úsekov trate, zvýšenie priepustnosti pre nákladnú dopravu a prispôsobenie dĺžky nástupíšť súčasným aj budúcim potrebám.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ŽSR #rekonštrukcia trate