Vakcíny proti koronavírusu budú nepovinné a zadarmo, potvrdil Krajčí

Vakcíny proti ochoreniu Covid-19 budú zadarmo a očkovanie nebude povinné. Potvrdil to po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako uviedol, Slovensko má cez Európsku úniu nakontrahovaných 2,44 milióna dávok od spoločnosti Pfizer.

11.11.2020 17:20 , aktualizované: 19:43
debata (77)

Hneď, ako bude vakcína k dispozícii v Európskej únii, Slovensko dostane alikvotnú časť podľa toho, ako je to dohodnuté v prerozdeľovacom mechanizme. Minister uviedol, že Slovensko má takto dopredu nakontrahovaných viac ako 17 miliónov vakcín od šiestich rôznych výrobcov a bude ich môcť čerpať podľa toho, ako budú jednotlivé vakcíny k dispozícii.

„Pokiaľ tie vakcíny nebudeme potrebovať, samozrejme, nikto nevie, kedy ktorá vakcína príde, budeme ich dávať do bazáru,“ povedal Marek Krajčí. Ako doplnil, to už Slovensko urobilo minulý týždeň a vakcínu od Johnson & Johnson dalo do bazáru. Takto bude Slovensko podľa ministra pokračovať aj ďalej.

Krajčí vysvetlil fungovanie tohto bazáru tak, že každá krajina má nakontrahovaných viac dávok, ako potrebuje. Krajiny zapojené do tohto systému sa môžu rozhodnúť, že už nakontrahovanú dávku nepotrebujú a dajú ju do koša, z ktorého si môžu iné krajiny tento záväzok prebrať, a tým pádom si vakcínu odkúpia.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uviedol, že v súčasnosti je viac ako 150 kandidátskych vakcín vo fáze predklinického posudzovania a takmer 50 vakcín vo fáze klinického skúšania. „Desať z nich je už v tretej poslednej fáze klinického skúšania. Tejto fázy sa zúčastňuje aspoň 30.000 dobrovoľní­kov a po jej vyhodnotení môže dôjsť k registrácii vakcíny,“ uviedol na sociálnej sieti.

„Veľkou témou týchto dní“ sú podľa štátneho ústavu výsledky klinických skúšaní vakcíny s obsahom mRNA. Hoci výsledky z klinických skúšaní znamenajú veľký posun, musia ich nezávisle zhodnotiť. V EÚ takéto hodnotenie vykonáva Európska lieková agentúra (EMA), ktorá už posudzuje údaje k tejto vakcíne z predklinickej fázy a údaje o jej farmaceutickej kvalite.

Európska komisia (EK) schválila v stredu v poradí už štvrtú zmluvu o nákupe vakcín proti ochoreniu COVID-19. Najnovšia zmluva s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer stanovuje počiatočný nákup 200 miliónov dávok vakcín v mene všetkých členských štátov EÚ a tiež možnosť požiadať o dodanie ďalších 100 miliónov dávok.

77 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #vakcína #pandémia #koronavírus #Marek Krajčí